SHBA lëshon super-raketën me shpejtësi 15 mijë milje në orë

Teknologji
SHBA lëshon super-raketën me shpejtësi 15 mijë milje në

Departamenti i Mbrojtjes në SHBA ka publikuar një video që tregon provën e bërë me një raketë balistike ndërkontinentale, pa mbushje luftarake, e quajtur “Minuteman III”.

 

Raketa u lëshua nga baza e forcave ajrore “Vandenberg” në Kaliforni, të martën vonë.

Sipas njoftimit raketa udhëtoi me një shpejtësi prej 15,000 milje në orë dhe kaloi rreth 4,200 milje mbi Oqeanin Paqësor për t’u “ulur” më pas në një poligon provash në ishujt Marshall.

 

ME TE LEXUARAT