Përmbytjet vdekjeprurëse në Dubai, shkencëtarët bëjnë zbulimin e frikshëm për shkakun

Teknologji

Përmbytjet vdekjeprurëse në Dubai, shkencëtarët

Reshjet rekorde që rane mbi Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Oman këtë muaj, duke shkaktuar përmbytje vdekjeprurëse dhe kaos, u shkaktua pjesërisht nga kriza klimatike, sipas një analize shkencore të botuar të enjten, e cila tregoi drejtpërdrejt njerëzit që djegin lëndë djegëse fosile.

Një ekip prej 21 shkencëtarësh dhe studiuesish, nën iniciativën World Weather Attribution , zbuloi se ndryshimi i klimës po bënte reshje ekstreme në të dy vendet, të cilat zakonisht bien gjatë viteve të El Niño – midis 10 dhe 40% më intensive.

Gjatë një periudhe prej më pak se 24 orësh midis 14 dhe 15 prillit, Emiratet e Bashkuara Arabe përjetuan reshjet më të mëdha të shiut që nga fillimi i regjistrimeve 75 vjet më parë. Dubai, një qytet i mësuar të kalojë muaj pa reshje fare, përjetoi shiun e barabartë me më shumë se një vit e gjysmë, thuhet në analizë.

Merr lajme ekskluzive në Whatsapp

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive? Bashkohuni me grupin tonë në Whatsapp duke klikuar këtu.

Përmbytjet vdekjeprurëse në Dubai, shkencëtarët

Duke përdorur modele shkencore, ekipi nuk ishte në gjendje të përcaktonte saktësisht se sa gjasa kishin ndryshimet klimatike në këto përmbytje.

Megjithatë, ata arritën në përfundimin se ngrohja globale ishte nxitësi “më i mundshëm” i reshjeve rekord, sepse atmosfera në një botë më të ngrohtë 1.2 gradë tani mund të mbajë 8.4% më shumë lagështi, gjë që po i bën ngjarjet ekstreme të shiut më intensive. Ndryshimet e modeleve të qarkullimit të nxitura nga ngrohja globale po rrisin gjithashtu intensitetin e reshjeve, vuri në dukje analiza.

Ngrohja globale ishte e vetmja arsye e mbetur që ata mund të identifikonin për të shpjeguar sasinë e madhe të shiut.

Përmbytjet vranë katër persona në Emiratet e Bashkuara Arabe dhe të paktën 19 të tjerë në Oman, duke përfshirë 10 fëmijë që ndodheshin në një autobus shkollës i cili u përmbyt. Moti ekstrem shkaktoi përmbytje në disa pjesë të Emirateve të Bashkuara Arabe, të cilat mund të shiheshin në imazhet satelitore nga hapësira.

Përmbytjet sollën gjithashtu përçarje të gjerë në të gjithë Dubain. Më shumë se 1,000 fluturime brenda dhe jashtë aeroportit të Dubait – i dyti më i ngarkuar në botë – u anuluan dhe pasuan ditë me vonesa. Njerëzit u detyruan të braktisin automjetet e tyre në rrugët e përmbytura nga përmbytjet. Tre gra filipinase që punonin në Dubai vdiqën në makinën e tyre, të bllokuara nga ujërat që shpërthyen në rrugë.

Qendrat luksoze të qytetit shkaktuan rrjedhje pasi uji i shiut depërtoi nëpër tavane dhe ashensorët ndaluan së funksionuari në rrokaqiejt, duke i detyruar banorët të ngjitnin shkallët në dhjetëra kate. Në pamundësi për t’u kthyer në shtëpi, disa shoferë flinin në makinat e tyre për shkak të rrugëve të bllokuara.

Gadishulli Arabik, ku ndodhen Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Omani, përjeton herë pas here periudha të forta shiu në prill dhe maj nga ato që njihen si sisteme konvektive mezoshkallë – disa stuhi që së bashku veprojnë si një sistem i vetëm moti.

Friederike Otto, Lektore e Lartë në Shkencën e Klimës në Institutin Grantham në Londër, tha se studimet vënë në dukje se këto stuhi po rriten në frekuencë.

El Niño, një lëkundje natyrore në temperaturat e oqeanit që ndikon në motin global, ishte gjithashtu një faktor nxitës në ngjarjen e shiut të prillit, tha Otto. Megjithatë, fokusi duhet të jetë në ngadalësimin e ndryshimeve klimatike, shtoi ajo.

“Ndërsa ne nuk mund ta ndalojmë El Niñon, ne mund të ndalojmë ndryshimin e klimës,” tha Otto. “Zgjidhja është ndalimi i djegies së lëndëve djegëse fosile, për të ndaluar shpyllëzimin,” tha ajo. Shpyllëzimi është përgjegjës për të paktën 12% të ndotjes globale me karbon./top channel

ME TE LEXUARAT