Ndryshimi i madh në iPhone-in e ri që do ta bëjë atë të karikojë më shpejt

Teknologji

Ndryshimi i madh në iPhone-in e ri që do ta bëjë atë

Lansimi i produktit vjeshtor të Apple muajin e ardhshëm pothuajse me siguri do të përfshijë një iPhone të ri dhe thashethemet thonë se ai mund të përfshijë karikim më të shpejtë.

Sipas blogut të teknologjisë 9to5Mac, duke cituar burime të paidentifikuara të industrisë, iPhone i ardhshëm do të kalojë nga porti i karikimit Lightning i Apple në USB-C më të zakonshëm dhe të paktën disa modele do të mbështesin shpejtësi më të shpejta të karikimit.

iPhone 15 mund të jetë i pajtueshëm me një karikues 35 vat, duke e lejuar pajisjen të karikohet më shpejt.

Merr lajme ekskluzive në Whatsapp

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive? Bashkohuni me grupin tonë në Whatsapp duke klikuar këtu.

Por edhe në 35 watts, iPhone 15 do të vazhdojë të karikojë dukshëm më ngadalë sesa flamurët konkurrues si seria Galaxy S23 e Samsung – telefona që mund të arrijnë “karikim super të shpejtë” me karikues të dedikuar 45 vat.

Apple rekomandon që përdoruesit e iPhone 14 Pro dhe Pro Max të shmangin karikimin me çdo karikues me tel mbi 27 vat, ndërsa përdoruesit e iPhone 14 i kufizojnë karikuesit e tyre në 20 vat. Një karikues 20 vat mund të karikojë plotësisht një iPhone 14 në një orë.

Shpejtësia e karikimit të karikuesit 35 vat është e paqartë kur përdoret me serinë iPhone 15.

Është e rëndësishme të mos përdorni iPhone me karikues që tejkalojnë fuqinë e rekomanduar, pasi fuqia e tepërt mund të mbinxehë telefonin dhe të dëmtojë baterinë.

 

ME TE LEXUARAT