“Rënia e titanëve”, Messi dhe Ronaldo me vlerën me të ulët në merkato

Sport

“Rënia e titanëve”, Messi dhe Ronaldo me vlerën me
Si në çdo gjë në jetë, çdo fillim e ka një fund. Nuk i shpëtojnë këtij “ligji të pashkruar” as yjet e futbollit. Lionel Messi dhe Cristiano Ronaldo dominuan skenat e këtij sporti për më shumë se dy dekada, por tani duhet t’i hapin rrugën një gjenerate të re, që gjithsesi do ta ketë shumë të vështirë të arrijë sukseset e tyre.

Si “Pleshti” ashtu edhe “CR7”pranuan të bëjnë kompromis me këtë, duke u larguar nga futbolli i rëndësishëm, siç është ai evropian, me argjentinasin që zgjodhi Amerikën, ndërsa “luzitani”, Arabinë Saudite, por kurba në zbritje e karrierës së tyre konfirmohet edhe nga “Transfermarkt”.

Sipas specilistëve, Lionel Messi ka kapur pikën më të ultët sa i përket vlerës së tij në merkato që nga viti 2006. Tani që luan tek Inter Miami, kartoni i kampionit të botës vlerësohet 30 milion euro.


Akoma më “pikiatë” ëstë zbritja e rivalit të tij të përjetshëm. Pavarësisht se kontrata me Al-Nassr është një nga më të pasurat në botë, kartoni i Cristiano Ronaldo në merkato vlerësohet vetëm 15 milion euro. Tashmë vendin e tyre në listën e futbollistëve më të vlerësuar e kanë marrë yjet e rinj.

Merr lajme ekskluzive në Whatsapp

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive? Bashkohuni me grupin tonë në Whatsapp duke klikuar këtu.

Sipas “Transfermarkt” lista kryesohet nga Jude Bellingham, Erling Haaland dhe Kylian Mbappe. Të tre kanë një vlerë të njëjtë, 180 milion euro, por për shkak të moshës, vendin e parë e mban “ylli” i Real Madrid, i ndjekur nga ai i Manchester City dhe më pas nga ai i Paris Saint-Germain, ndëra “top 5” plotësohet nga Vinicius Junior, po i Real Madrid dhe Bukayo Saka i Arsenal.

ME TE LEXUARAT