Gati gjysma e formacionit të javës në Zvicër janë shqiptarë

Sport

Gati gjysma e formacionit të javës në Zvicër janë

Katër lojtarë më origjinë shqiptare në formacionin e javës në Superligën e Zvicrës. Raundi i 30-të u mbyll me fitoren e Young Boys 3-0 ndaj Grasshoppers. Skuadra nga Berna ruan kreun në klasifikimin e përgjithshëm.

Sajti “Sofascore”, i specializuar në përpunimin e statistikave në futboll, ka publikuar formacionin e javës në elitën e futbollit zviceran, aty ku pjesë e saj janë plot katër lojtarë shqiptarë.

Në portë është vendosur Amir Shaipi, i cili për performancën e jashtëzakonshme, Ai është vlerësuar me notën 7.8.

Merr lajme ekskluzive në Whatsapp

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive? Bashkohuni me grupin tonë në Whatsapp duke klikuar këtu.

Në mbrojtje janë të vendosur dy futbollistët shtatlartë, Albian Hajdari dhe Mirlind Kryeziu.

Hajdari u vlerësua me notën 8.2 për paraqitjen e tij fantastike ndaj Baselit, ndërsa Mirlind Kryeziu mori notën 8.1 në ndeshjen që Zurichu e zhvilloi ndaj Winterthurit.

Donat Rrudhani me dy golat e tij ndaj St.Gallen, ndihmoi Lausannen qe të merrte një pikë të vlefshme nga ky takim dhe ishte lojtari më i mirë i ndeshjes me notën 9.1.

ME TE LEXUARAT