Shtatë truke efektive që “fikin” stresin

Soft

Shtatë truke efektive që “fikin” stresin

Stresi është në thelb një emocion negativ që na pushton jetën dhe rutinat e përditshme, duke i bërë detyrimet të duken të pafundme dhe pengesat të duken të pakapërcyeshme.

Pavarësisht moshës dhe rrethanave të veçanta që mbizotërojnë në jetën e njeriut, stresi “troket në derën” e të gjithëve ne, në mënyra dhe forma të ndryshme. Mund të rrjedhë nga një detyrim kërkues ose një afat mbytës në punë.

Dhe ndërsa në sasi të vogla mund të funksionojë në mënyrë të dobishme, pasi na motivon të jemi aktivë, të bëjmë gjëra dhe të përmbushim detyrimet tona, kur bëhet intensiv, stresi mund të na pushtojë dhe të krijojë rezultate krejtësisht të kundërta.

Merr lajme ekskluzive në Viber

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive? Bashkohuni me grupin tonë në Viber duke klikuar këtu.

Trupi i përgjigjet stresit duke “ngritur shpejtësinë”. Ai rrit adrenalinën , zemra rreh më shpejt dhe merr frymë më shpejt.

Në disa raste, stresi mund të lidhet me diçka që ndodh në një moment të caktuar në jetën tonë dhe për këtë arsye të jetë kalimtar.

Megjithatë, ka edhe raste kur ajo mund të jetë e vazhdueshme, e cila mund të jetë jashtëzakonisht kërcënuese për shëndetin tonë . Në veçanti, stresi kronik është shoqëruar me rrezikun e zhvillimit të diabetit, sëmundjeve të zemrës, kancerit dhe madje edhe vdekjes së parakohshme.

Për shumicën duket e pamundur të “zbutet” ankthi që ndjejnë. Dr. Scott Lear, profesor i kardiologjisë në Universitetin Simon Fraser, thekson megjithatë se menaxhimi i tij është i nevojshëm për të mbrojtur shëndetin tonë fizik dhe mendor.

Ai sugjeron shtatë truke të thjeshta që mund të ndihmojnë në reduktimin apo edhe eliminimin e stresit:

1. Flini mirë gjatë natës

Kur flemë keq , e nesërmja duket si një sfidë dhe asgjë nuk duket se po shkon siç duhet. Kur jemi të lodhur, adrenalina zakonisht rritet, duke na bërë më të prirur ndaj stresit. Nga ana tjetër, një gjumë cilësor na bën të ndihemi të pamposhtur. Gjumi adekuat është i rëndësishëm për performancën tonë dhe i bën vështirësitë të duken më të menaxhueshme.

2. Ushtrimi

Aktiviteti fizik ofron një mori përfitimesh të rëndësishme për shëndetin mendor . Ndër të tjera, ndihmon në qarkullimin e adrenalinës në të gjithë trupin. Për më tepër, serotonina dhe endorfina e çliruar nga stërvitja do t’ju bëjnë të ndiheni edhe më mirë. Ushtrimet që rrisin rrahjet e zemrës janë ideale, por edhe një shëtitje e thjeshtë mund të jetë e dobishme.

3. Meditoni

Gjithnjë e më shumë njerëz po i drejtohen meditimit , jo vetëm për të reduktuar stresin, por edhe për të përmirësuar përqendrimin dhe performancën e tyre. Meditimi pastron mendjen nga mendimet për të kaluarën dhe shqetësimet për të ardhmen dhe ju ndihmon të përqendroheni në të tashmen. Kjo ndikon në bërjen e të menduarit tuaj më të qartë dhe redukton stresin.

4. Merrni kontrollin

Stresi shpesh vjen nga ndjenja se nuk jemi në kontroll të jetës sonë, gjë që na shkakton siklet. Ka, me të vërtetë, rrethana jashtë kontrollit tonë, si p.sh. një afat në punë. Pra, kthehuni në fusha të jetës suaj që ju mund të përcaktoni. Kjo do t’ju japë besim, do të ndjeni se jeni në gjendje të përballoni sfidat dhe kështu të mbani një këndvështrim më optimist.

5. Buzëqeshni!

Ne gjithmonë ndihemi mirë kur qeshim. E qeshura çliron endorfinë , ashtu si ushtrimet fizike. Është vërtetuar se kur qeshim ose buzëqeshim, reduktojmë stresin. Edhe një buzëqeshje e detyruar mund të ngjallë më shumë emocione pozitive sesa të mos buzëqeshësh fare.

6. Shoqërohuni

Kur gjërat nuk shkojnë mirë, do të ishte e dobishme të dini se kjo është normale. Si do të bëhet kjo; Thjesht duke folur me njerëzit e tjerë për jetën. Atëherë do të kuptojmë se vështirësitë janë kudo. Edhe kontakti dixhital ndihmon në krijimin e ndjenjave pozitive, ndërsa dëgjimi i një zëri të njohur mendohet se çliron oksitocinë , ‘hormoni i dashurisë’.

7. Filloni një ditar

Disa e quajnë “libri i shqetësimeve”, sepse aty regjistrojnë gjithçka që i shqetëson. Shumica e njerëzve shkruajnë në ditar para se të flenë për të “prekur” mendimet e tyre në faqe, duke pastruar mendjen.

Shkrimi i ngjarjeve i bën ato të duken më pak të rëndësishme. Dhe është shumë më e dobishme sesa të mbash të gjitha brenda. Ju gjithashtu mund të shkruani gjërat që ju bënë të lumtur në ditën e kaluar.

Kjo do t’ju ndihmojë të përqendroheni në gjërat pozitive në jetën tuaj. Pavarësisht se sa e keqe duket një ditë, ne gjithmonë mund të nxjerrim diçka të mirë prej saj.

Të gjitha këto metoda kanë një gjë të përbashkët:

Ato ju largojnë nga burimi i stresit dhe mendimet që rrjedhin prej tij. Përdorni disa ose të gjitha këto teknika dhe do të shihni se stresi juaj ulet.

ME TE LEXUARAT