Përfitimet shëndetësore që merrni nga çokollata e zezë

Soft

Përfitimet shëndetësore që merrni nga çokollata e

Edhe pse duket shumë mirë për të qenë e vërtetë, çokollata e zezë është e shëndetshme pëe ju! Kur konsumohet në moderim, ky trajtim i shijshëm ka disa përfitime të fuqishme shëndetësore. Më poshtë abcneës.al do ju tregojë tre përfitime që mund të merrni nga ngrënia e saj.

1. Mund të ndihmojë në parandalimin e sëmundjeve të zemrës

Ashtu si çaji, çokollata e zezë përmban flavonoide, të cilat janë përbërje që veprojnë si antioksidantë. Flavonoidët mbrojnë qelizat nga molekulat e dëmshme, të quajtura radikale të lira, që prodhohen kur trupi prish ushqimin ose është i ekspozuar ndaj rrezeve të diellit ose tymit. Radikalet e lira mund të shkaktojnë dëmtime të qelizave që çojnë në sëmundje të zemrës. Flavonoidët gjithashtu mund të ulin presionin e gjakut dhe të ulin kolesterolin LDL (kolesterolin e keq) deri në 10%.

2. Mund të përmirësojë humorin tuaj

Çokollata e zezë stimulon prodhimin e endorfinave, kimikateve në tru që sjellin ndjenjën e kënaqësisë. Ai gjithashtu përmban serotoninën kimike, e cila vepron si një anti-depresiv.

3. Mund të mbrojë lëkurën tuaj

Studiuesit gjermanë zbuluan se flavonoidët në çokollatën e zezë thithin dritën UV, ndihmojnë në mbrojtjen dhe rritjen e rrjedhjes së gjakut në lëkurë dhe përmirësojnë hidratimin e lëkurës.
Me gjithë përfitimet e saj shëndetësore, çokollata e zezë përmban shumë kalori. Kështu që, ekspertët rekomandojnë ta hani me moderim.

ME TE LEXUARAT