Jeni mbipeshë? Ja vitamina që mbron zemrën tuaj

Soft

Jeni mbipeshë? Ja vitamina që mbron zemrën tuaj

Vitamina A duket se mbron zemrën nga efektet e mbipeshës.

Të paktën ky është përfundimi i një studimi gjerman të botuar në Gazetën Amerikane të Fiziologjisë-Zemrës dhe Fiziologjisë së Qarkullimit .

Një ekip studiuesish nga Shkolla Mjekësore e Universitetit të Hanoverit shkaktuan obezitet në një model kafshësh (minj) me mungesë të vitaminës A.

Merr lajme ekskluzive në Viber

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive? Bashkohuni me grupin tonë në Viber duke klikuar këtu.

Pas 20 javësh, shkencëtarët krahasuan zemrën dhe metabolizmin e minjve me obezitetin, por me mungesën e vitaminës A.

Kafshët eksperimentale me mungesë të kësaj vitamine të veçantë kishin në zemër një shtypje të gjeneve që lidhen me nxjerrjen e energjisë nga yndyra, nxjerrjen e energjisë nga glukoza dhe prodhimin e molekulës adenozinë trifosfat, e cila transporton energjinë.

Këto ndryshime janë të një rëndësie kyçe për funksionimin metabolik.

” Studimi ynë identifikon një rol të vitaminës A në ruajtjen e shprehjes së gjeneve energjike kardiake që mund të zbusë zhvillimin e mëvonshëm të mosfunksionimit mitokondrial dhe kontraktil në obezitetin e shkaktuar nga dieta, ” raportojnë studiuesit në artikullin e tyre.

Studime të shumta shkencore kanë dokumentuar se ngrënia e ushqimeve të pasura me vitaminë A është mbrojtëse ndaj sëmundjeve të ndryshme.

Përveç ushqimeve të pasura me vitaminë A që gjenden në raftet e supermarketeve, si drithërat, lëngjet dhe produktet e qumështit, burime të mira të vitaminës A janë domatet, specat e kuq, mango, vaji i peshkut, qumështi, vezët, mëlçia e viçit, pjepëri, perimet me gjethe jeshile. (të tilla si spinaqi, lakra jeshile dhe brokoli), perime portokalli dhe të verdha (të tilla si karotat, patatet e ëmbla dhe kungulli portokalli).

ME TE LEXUARAT