Disa nga përfitimet shëndetësore të avokados

Soft

Disa nga përfitimet shëndetësore të avokados
Një aleat i vërtetë i shëndetit, avokado është një super ushqim që pëlqehet gjithnjë e më shumë nga italianët.

Ky frut tropikal vjen nga Amerika Latine dhe gjithashtu përdoret gjerësisht në Perëndim si në fushën e kuzhinës ashtu edhe në atë kozmetike. E varfër në sheqerna të thjeshta, por shumë e pasur me yndyrë dhe vitaminë E, avokado ka veti të ndryshme të dobishme për trupin tonë.

Përfitimet

Avokado është fruti me më shumë kalori ndonjëherë, ka 240 Kcal për rreth 100 gramë, por pavarësisht kësaj është një ushqim me një mijë veti. Është një burim i pasur i kaliumit, kalciumit, fibrave dhe yndyrave të pangopura, më të njohura si “yndyra të mira”, të cilat ndihmojnë në luftimin e kolesterolit dhe diabetit.

Merr lajme ekskluzive në Viber

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive? Bashkohuni me grupin tonë në Viber duke klikuar këtu.

Ai lehtëson tretjen dhe është i dobishëm për të luftuar problemet e zorrëve, si dizenteria, dhe është një burim i shkëlqyer i vitaminave, si A, D, E, K dhe B, shkruan Gazeta Express. E fundit, por jo më pak e rëndësishme, avokado është ideale për gratë shtatzëna, pasi ajo është i pasur me acid folik, dhe për fëmijët.

Përdorimi në fushën kozmetike

Avokado përdoret gjerësisht edhe në fushën kozmetike, sepse është i pasur me lëndë ushqyese që janë të shkëlqyera për mirëqenien e lëkurës dhe flokëve. Është, në fakt, një frut hidratues, zbutës dhe ribalancues dhe ndihmon në rimbushjen e shtresës hidrolipidike të epidermës. Ideale kundër lëkurës së thatë, veçanërisht në formën e vajit ose kremit të fytyrës, avokado i jep elasticitet dhe ton lëkurës së dehidratuar.

E njëjta gjë vlen edhe për flokët: në fakt, ky frut kontribuon në hidratimin dhe ushqimin e thellë të të gjithë strukturës së flokëve. Prandaj është veçanërisht i përshtatshëm për ata me flokë të thatë, të brishtë dhe pa volum

 

ME TE LEXUARAT