La pas 6 fëmijë, ndahet nga jeta stilisti i njohur italian Roberto Cavalli

Showbiz

La pas 6 fëmijë, ndahet nga jeta stilisti i njohur italian Roberto

Stilisti i famshëm i modës Roberto Cavalli vdiq sot në Firence, në moshën 83-vjeçare. 

Lajmin për vdekjen e tij e kanë bërë të ditur të afërmit e tij, të cilët kanë thënë se shëndeti i stilistit të famshëm u përkeqësua ditët e fundit, shkruan agjencia italiane e lajmeve ANSA.

Ai la pas gjashtë fëmijë, më i vogli është Giorgio, vetëm një vjeç . Në krah të tij në orët e fundit, ashtu si në dhjetë vitet e fundit, ishte edhe partnerja e tij, Sandra Nilsson . Roberto Cavalli studioi në Akademinë e Arteve të Bukura në Firence. Gjyshi i tij ishte piktor i grupit Macchiaioli dhe prej tij trashëgoi pasionin për artin.

Merr lajme ekskluzive në Whatsapp

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive? Bashkohuni me grupin tonë në Whatsapp duke klikuar këtu.

Duke filluar në vitet 1960 nga shtypshkronja e tij në ekran, Roberto Cavalli filloi të aplikonte një teknikë të re pikture në veshje, gjë që e bëri atë të dallohej. Më vonë, në vitet 1970, ai eksperimentoi me materiale të tjera, kryesisht lëkurë.

Në vitin 1970, ai prezantoi në Paris koleksionin e tij të parë të përbërë nga dizajne lëkure, të krijuar në bashkëpunim me Mario Valentino.

Puna e tij tërhoqi shumë kompani ndërkombëtare të modës, të cilët donin të punonin me të dhe kështu, ai u bë një nga emrat më të njohur në industrinë e modës.

Dizajneri i njohur italian ka gjashtë fëmijë. Fëmijët nga gruaja e tij e parë, Silvanella Giannonio ishin Tommaso dhe Cristina. Çifti u martua në vitin 1964 para se të divorcoheshin 10 vjet më vonë.

Më pas, Roberto Cavalli u martua me stilisten austriake Eva Maria Demar në vitin 1980, me të cilën pati tre fëmijë, Robert, Rachele dhe Daniele. Ata u divorcuan në vitin 2010.

Më në fund, vitin e kaluar, ai pati fëmijën e tij të 6-të, Giorgio, me partneren e tij dhe ish-shok Play nga Suedia, Sandra Nilsson , me të cilën është së bashku që nga viti 2014./tch

ME TE LEXUARAT