Kujt do ti japë dekretin për formimin e qeverisë pas zgjedhjeve të 25 prillit? Përgjigjet Ilir Meta

Politikë

Kujt do ti japë dekretin për formimin e qeverisë pas zgjedhjeve

Presidenti Ilir Meta ka reeguar se kujt do ti jape dekretin per formimin e qeverise se re pas zgjedhjeve te 25 prillit.

Nderkohe qe kjo ceshtje eshte debatuar gjate javet e fundit, Meta ka thene se te drejten per formimin e ekzekutivit do t`ia jape shumices qe fiton numrin me te madh te mandateve.

Deklarata e Metes:

Do dekretoj çdo shumicë që do të dale nga 25 prilli, nga zgjedhjet e lira dhe te ndershme. Do t'i besojë rezultateve që shikoj unë. Do dekretojë atë shumicë që fiton numërim më të madh të mandateve.

Besimi më i madh është tek populli shqiptar.
Çështja e zgjedhjeve i takon çdo prindi, fëmije, nënë dhe babai.
Jam i vetmi politikan në Shqipëri, që çështjen e integrimit e kam pasur prioritetin e tij kryesor.

"Partia Socialiste ka qenë një parti demokratike, Edi Rama e tjetërsoji përmes strukturave të kapjes që ka instaluar, si parti-shtet", tha Meta gjate intervistes per Tv 1 Channel ne Shkoder.

ME TE LEXUARAT