Durrës-Prishtinë me tren, Balluku: Projekti për hekurudhën hapet këtë vit

Politikë

Durrës-Prishtinë me tren, Balluku: Projekti për hekurudhën

Shqipëria është e vendosur për  të investuar për hekurudha në të ardhmen.

Mesohet se një e tillë do të ndërtohet për të lidhur Durrësin me qytetin Kosovar, Prishtinën, raporton euronews.

Për ministren e Energjisë dhe Infrastrukturës, Belinda Balluku, ka një marrëveshje me qeverinë e Kosovës për të hapur këtë projekt së shpejti.

Merr lajme ekskluzive në Viber

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive? Bashkohuni me grupin tonë në Viber duke klikuar këtu.

Balluku shtoi se kjo hekurudhë do të mundësojë transportin e shpejtë të pasagjerëve dhe mallrave, së pari mes Shqipërisë dhe Kosovës e më tej për vendet e Ballkanit Perëndimor

Kjo hekurudhë ka një rëndësi të veçantë për Kosovën dhe Shqipërinë që do të mundësojë transportin e shpejtë të pasagjerëve dhe mallrave, së pari mes Shqipërisë dhe Kosovës e më tej për vendet e Ballkanit Perëndimor”, tha Balluku.

ME TE LEXUARAT