Basha kërkon votën më 25 prill: Rama i ka bërë presion mediave gjatë qeverisjes

Politikë

Basha kërkon votën më 25 prill: Rama i ka bërë presion

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, vijon me fushatën online, ku liston dështimet e kryeministrit Edi Rama, gjatë dy mandateve. Në postimin e fundit, Basha ka ndaluar tek presioni që media ka pasur nga qeveria.

Përmes një Instastory, ai ndërtoi pyetje lidhur me premtimin që kryeministri bëri në 2013, se nuk qeveria nuk do u bënte presion mediave, dhe përgjigjia sipas Bashës është jo.

Sipas tij, liria e medias ka pësuar regres shqetësues gjatë qeverisjes së Ramës ,dhe rasti më konkret është ai i biznesmenit italian Francesco Beçhettit, me gjobën 110 milionë euro që duhet t’i paguajë qeveria.

Nga ana tjetër ai premton se qeveria e PD do i japë fund presioneve e shantazheve mbi mediat, të çfarëdo natyre që kanë si qëllim deformimin e vijës editoriale.

ME TE LEXUARAT