Video, kërcënoi se do shpërthente veten me eksploziv në konsullatën iraniane, ja momenti i arrestimit të autorit

Bota

Video, kërcënoi se do shpërthente veten me eksploziv në

Një person hyri ditën e sotme në konsullatën e Iranit në Francë dhe kërcënoi se do të shpërthente lëndë plasëse duke thënë se do të hakmerrej për vëllanë e tij të arrestuar.

Mediat e huaja kanë publikuar një video nga momenti i arrestimit të atentatorit.

Individi doli nga konsullata dhe u kontrollua nga forcat speciale të policisë dhe në fakt nuk kishte mjete shpërthyese, tha një burim policor.

Merr lajme ekskluzive në Whatsapp

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive? Bashkohuni me grupin tonë në Whatsapp duke klikuar këtu.

Policia franceze formoi më herët një kordon përreth konsullatës iraniane në Paris pas njoftimeve se një burrë kishte kërcënuar ta hidhte vetën në erë atje.

Një burim policor i tha agjencisë së lajmeve Reuters se kishte njoftime se individi në fjalë u pa rreth orës 11 duke hyrë në konsullatën iraniane, me një mjet në dorë që dukej të ishte një granatë dhe një jelek me mjete shpërthyese.

Policia franceze shkoi në vendin e ngjarjes ndërsa i kërkoi publikut që ta shmangte zonën. Shërbimi i metrosë u ndërpre në një stacion pranë konsullatës, njoftuan zyrtarët.

Një individ në ambasadën iraniane i kontaktuar nga agjencia e lajmeve Reuters nuk pranoi të komentonte mbi situatën. Nuk është e qartë nëse incidenti kishte ndonjë lidhje me shtimin e tensioneve mes Iranit dhe Izraelit.

Në orët e hershme të ditës së premte sulme me raketa goditën disa zona brenda Iranit, sipas burimeve që i cilësuan ato si sulme izraelite.

Teherani ka lënë të kuptohet se nuk ka plane për hakmarrje, një reagim që duket se tregon shmangien e një lufte rajonale

ME TE LEXUARAT