Vendet në Evropë që do të "pushtohen" nga dimri i acartë

Bota

Vendet në Evropë që do të "pushtohen" nga dimri i

Moti në të gjithë kontinentin evropian pritet të përkeqësohet në ditët në vijim, pasi vende si Moldavia dhe Ukraina kanë përjetuar reshje të dendura bore, të cilat kanë rezultuar me viktima. Ndërsa Bullgaria ka shpallur gjendjen e jashtëzakonshme, pasi stuhitë kanë lënë më shumë se 1000 fshatra pa energji elektrike.

Nga ana tjetër, javën e kaluar Shërbimi Meteorologjik Irlandez (Met Éireann) lëshoi ??një paralajmërim për temperaturë të ulët dhe akull, i cili vlen për të gjithë vendin e Irlandës, transmeton SchengenVisaInfo.com.

Sipas një faqe interneti të analizës së motit, dimri i këtij viti do të zhvillohet ndryshe çdo muaj, por kontinenti evropian dhe Shtetet e Bashkuara lindore duhet të presin disa nga temperaturat më të ulëta.

Merr lajme ekskluzive në Whatsapp

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive? Bashkohuni me grupin tonë në Whatsapp duke klikuar këtu.

Dhjetori ka nisur me reshje bore, të cilat do të vazhdojnë të bien borë në shumë pjesë të kontinentit, veçanërisht në Norvegji, Danimarkë, Holandë, Belgjikë, Francë, disa pjesë të Italisë dhe akoma më pak pjesë të Spanjës.

Ndërkohë në vendet skandinave dhe Skocinë veriore do të ketë ftohtësi ekstreme.

Megjithatë, temperatura më të larta do të vërehen në Spanjë, Turqi dhe Ballkan, të cilat do të jenë më të ngrohta se zakonisht.

ME TE LEXUARAT