Vdekja e presidentit iranin pas rrëzimit të helikopterit, vjen reagimi i parë i Izraelit

Bota

Vdekja e presidentit iranin pas rrëzimit të helikopterit, vjen reagimi

Izraeli nuk është i përfshirë në vdekjen e presidentit iranian Ebrahim Raisi nga përplasja e helikopterit që vrau gjithashtu disa anëtarë të rrethimit të tij, tha sot një zyrtar izraelit i paidentifikuar për Reuters.

“Nuk ishim ne”, tha zyrtari izraelit.

Përveç Raisit dhe ministrit të Jashtëm iranian, Hossein Amir Abdollahian, janë identifikuar edhe tre persona të tjerë që humbën jetën në një aksident me helikopter në veriperëndim të Iranit, njoftoi agjencia shtetërore iraniane e lajmeve IRNA.

Merr lajme ekskluzive në Whatsapp

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive? Bashkohuni me grupin tonë në Whatsapp duke klikuar këtu.

Imami në qytetin e Tabrizit, Ayatollah Mohammad Ali Al-e Hashem, kreu i provincës iraniane të Azerbajxhanit Lindor, gjenerali Malek Rahmati dhe komandanti i njësisë së mbrojtjes presidenciale, Sardar Seyed Mehdi Mousavi, u vranë.

U vranë gjithashtu një numër i caktuar truprojash dhe ekuipazhi të helikopterit, të cilët ende nuk janë identifikuar.

ME TE LEXUARAT