Udhëtonte me presidentin iranian, kush ishte imami që i mbijetoi rrëzimit të helikopterit

Bota

Udhëtonte me presidentin iranian, kush ishte imami që i mbijetoi

Më shumë detaje kanë dalë në dritë nga rrëzimi i helikopterit ku udhëtonte presidenti Raisi dhe ministri i Jashtëm i Iranit.

Një ndër personat që e shoqëronte në udhëtim presidentin, ishte Imami i namazit të Xhumasë së Tabrizit.

Sipas Mohammad Nami, kreut të Agjencisë së Menaxhimit të Krizave të Iranit, Al-Hashem mbijetoi për një orë pas rrëzimit. Madje ka tentuar të sigurojë ndihmë duke kontaktuar edhe me zyrën e presidentit.

Merr lajme ekskluzive në Whatsapp

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive? Bashkohuni me grupin tonë në Whatsapp duke klikuar këtu.

“Nuk nevojiteshin teste të ADN-së për të identifikuar pasagjerët”, thotë Nami. Në total, nëntë persona përfshirë ekuipazhin e fluturimit u vranë në rrëzimin e helikopterit.

ME TE LEXUARAT