“Rusia ka mobilizuar 300 mijë luftëtarë”, Zelensky jep alarmin: Synohet pushtimi i një qyteti

Bota

“Rusia ka mobilizuar 300 mijë luftëtarë”, Zelensky

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky ka deklaruar se Rusia po bëhet gati për të pushtuar qytetin e Khasivit në rajonin e Donetskut deri më datën 9 maj, kur festojnë edhe fittoren kundër nazizmit.

Në një deklaratë të bërë në mbrëmje, Zelensky u shpreh se Moska ka mobilizuar 300 mijë ushtarë që brenda datës 1 qershor do të dërgohen për të luftuar në Ukrainë.

“Rusia dëshiron të mobilizojë 300,000 luftëtarë që do të dërgohen për të luftuar në Ukrainë deri më 1 qershor dhe para kësaj, deri më 9 maj, dita në të cilën rusët festojnë fitoren mbi nazizmin në Luftën e Dytë Botërore, ata synojnë të pushtojnë qytetin e Khasiv Yar. , në Donetsk, Donbass”– tha Zelensky.

Merr lajme ekskluzive në Whatsapp

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive? Bashkohuni me grupin tonë në Whatsapp duke klikuar këtu.

Ndër të tjera duke komentuar ndihmën e miratuar nga SHBA për Ukrainën, ai theksoi faktin që ushtarëve ukrainas në rajonin e Donetskit u mungojnë pajisjet e duhura për t’u përballur me Rusinë.

“Kam qenë kohët e fundit në rajon dhe kam biseduar me luftëtarët. Luftëtarët nuk kanë pajisje për të luftuar dronët rusë të zbulimit, të cilët korrigjojnë saktë zjarrin e artilerisë ruse, dhe gjithashtu ka mungesë të artilerisë predhat.

 Unë pres që do të jemi në gjendje Për t’i bërë ballë ardhjes së armëve në kohë dhe ne do të jemi në gjendje të zmbrapsim armikun dhe më pas të shkatërrojmë planet e Rusisë për një kundërsulm të plotë në qershor”, theksoi Zelensky.

 

ME TE LEXUARAT