Helikopteri i presidentit iranian u rrëzua nga moti i keq, mediat: Të gjithë vdiqën nga shpërthimi

Bota

Helikopteri i presidentit iranian u rrëzua nga moti i keq, mediat: Të

Mediat iraniane njoftuan vdekjen e presidentit të Iranit, Ebrahim Raisi, në moshën 63-vjeçare, dhe ministrit të Jashtëm Hossein Amir-Abdollahian pas rrëzimit të helikopterit ku ata udhëtonin në provincën malore të Azerbajxhanit Lindor.

Media shtetërore iraniane Press TV dhe agjencitë gjysmë zyrtare të lajmeve Tasnim dhe Mehr raportuan se të gjithë personat në bord u vranë. Reuters raportoi gjithashtu vdekjen e presidentit, duke cituar një zyrtar të lartë.

“Presidenti Raisi, ministri i Jashtëm dhe të gjithë pasagjerët në helikopter u vranë në përplasje”, tha zyrtari për Reuters, duke kërkuar të mos përmendet emri për shkak të ndjeshmërisë së çështjes.

Merr lajme ekskluzive në Whatsapp

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive? Bashkohuni me grupin tonë në Whatsapp duke klikuar këtu.

Kreu i Gjysmëhënës së Kuqe të Iranit, Pir-Hossein Kolivand, tha më herët të hënën se nuk kishte shenja jete të atyre që udhëtonin në bordin e helikopterit.

Helikopteri me nëntë persona u përball me telashe në mjegull të dendur ndërsa kthehej nga një udhëtim në kufirin Iran-Azerbajxhan, thanë zyrtarët iranianë të dielën.

Përplasja shkaktoi një operacion kërkim-shpëtimi prej disa orësh me ndihmën e Bashkimit Evropian dhe Turqisë, ndër të tjera, por ekuipazhet e emergjencës u penguan nga mjegulla dhe temperaturat në rënie.

Moti do të kishte luajtur një rol kyç në rrëzimin e helikopterit, thotë analisti ushtarak

“Moti ka luajtur një rol kyç në rrëzimin e helikopterit që vrau presidentin Raisi”, tha analisti ushtarak i CNN, Cedric Leighton.

“Ju keni mjegull, keni shi, keni temperatura të ftohta. Me temperatura nën 10 gradë Celsius ekziston mundësia në lartësi më të larta të ngrirjes së tehut të rotorit,” tha ai.
“Ka një mundësi të dështimit potencial të motorit, kështu që ka shumë gjëra që mund të kenë ndikuar në rrëzimin e helikopterit”, tha ai ndër të tjera.

Leighton shtoi se mirëmbajtja e avionit mund të ketë luajtur gjithashtu një rol, duke treguar se si Irani ka jetuar nën sanksione dhe ka përdorur pajisje të vjetra për të transportuar udhëheqësit e tyre të nivelit të lartë.

Rrëzimi i helikopterit, mediat njoftojnë vdekjen e presidentit iranian Ebrahim Raisi

Helikopteri i presidentit iranian u rrëzua nga moti i keq, mediat: Të

Presidenti iranian Ebrahim Raisi, i konsideruar si pjesetar i një linje te ashpër që shihet prej kohësh si pasardhës i mundshëm i liderit suprem Ayatollah Ali Khamenei, u vra në një përplasje helikopteri në një terren malor pranë kufirit me Azerbajxhanin, thanë zyrtarët dhe media shtetërore të hënën.

Reuters, raportoi se mbetjet e djegura të helikopterit që u rrëzua të dielën me Raisi dhe ministrin e Jashtëm Hossein Amirabdollahian u gjetën herët të hënën pas një kërkimi gjatë natës në kushte stuhie.

“Presidenti Raisi, ministri i jashtëm dhe të gjithë pasagjerët në helikopter u vranë nga përplasja”, tha një zyrtar i lartë iranian për Reuters, duke kërkuar të mos përmendet emri për shkak të ndjeshmërisë së çështjes.

Vdekja e Raisit u konfirmua më vonë në një deklaratë në mediat sociale nga nënpresidenti Mohsen Mansouri dhe në televizionin shtetëror.

Televizioni shtetëror raportoi se imazhet nga vendi treguan se avioni u përplas në një majë mali, megjithëse nuk kishte asnjë fjalë zyrtare për shkakun e rrëzimit.

Agjencia shtetërore e lajmeve IRNA tha se Raisi po fluturonte me një helikopter Bell 212 të prodhuar në SHBA.
Raisi , 63 vjeç, u zgjodh president në vitin 2021 dhe që kur mori detyrën ka urdhëruar një shtrëngim të ligjeve të moralit, ka mbikëqyrur një goditje të përgjakshme të protestave antiqeveritare dhe ka shtyrë fort në bisedimet bërthamore me fuqitë botërore.

Udhëheqësi suprem iranian Ayatollah Ali Khamenei, i cili mban pushtetin përfundimtar me fjalën e fundit mbi politikën e jashtme dhe programin bërthamor të Iranit, më herët kishte kërkuar të qetësonte iranianët, duke thënë se nuk do të kishte ngecje në punët shtetërore.

ME TE LEXUARAT