Raketa e tyre pritet të godasë Tokën të dielën, reagon për herë të parë Kina

Bota

Raketa e tyre pritet të godasë Tokën të dielën, reagon

Shumica e mbeturinave nga raketa kineze do të digjen gjatë hyrjes në atmosferë dhe që raketa të shkaktojë dëme në botë është jashtëzakonisht i ulët, është shprehur Ministria e Jashtme kineze, ndërsa SHBA shpreh frikën se disa nga pjesët mund të godasin tokën.

Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme kineze Wang Wenbin tha të premten (7 maj) se Kina po monitoronte nga afër hyrjen e mbetjeve të raketave në atmosferën e Tokës dhe se autoritetet do të informojnë publikun për situatën në kohën e duhur.

Ai shpjegoi se raketa ishte bërë nga materiali i projektuar për të djegur gjatë rivendosjes, dhe se shumica e mbeturinave do të shpërbëhen.

“Kërcënimi për lundrimin ajror dhe objektet në tokë është jashtëzakonisht i ulët”, shtoi ai.

Raketa kineze pritet të hyjë në atmosferën e Tokës ditën e nesërme dhe Komanda Hapësinore e SH.B.A.-së po ndjek trajektoren e raketës mes shqetësimeve rreth asaj se ku mund të kenë ndikim mbeturinat e saj, njoftoi CNN.

Ajo po lëviz sipas një prirjeje drejt ekuatorit prej rreth 41.5 gradë.

Kjo do të thotë se është e mundur tashmë të përjashtohet që çdo mbeturinë mund të bjerë më në veri se afërsisht 41.5 gradë gjerësi gjeografike Veriore dhe më në jug se 41.5 gradë gjerësi gjeografike Jugore.

ME TE LEXUARAT