Putin reagon për vdekjen e presidentit iranian: Është një humbje e pariparueshme!

Bota

Putin reagon për vdekjen e presidentit iranian: Është një

Presidenti rus Vladimir Putin e përshkroi presidentin iranian Ebrahim Raisi si një “politikan të shquar” dhe tha se vdekja e tij ishte një “humbje e pariparueshme”, sipas një deklarate nga Kremlini.

“Si një mik i vërtetë i Rusisë, ai dha një kontribut të paçmuar personal në zhvillimin e marrëdhënieve të fqinjësisë së mirë midis vendeve tona dhe bëri përpjekje të mëdha për t’i sjellë ato në nivelin e partneritetit strategjik”, tha Putin.

Ministri i Jashtëm rus Sergey Lavrov e përshkroi Raisin dhe ministrin e jashtëm iranian Hossein Amir-Abdollahian si miq të vërtetë dhe të besueshëm të Rusisë dhe shtoi se ishte thellësisht i pikëlluar nga vdekja e tyre.

Merr lajme ekskluzive në Whatsapp

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive? Bashkohuni me grupin tonë në Whatsapp duke klikuar këtu.

“Roli i tyre në forcimin e bashkëpunimit me përfitim të ndërsjellë ruso-iranian dhe partneritetin e besueshëm është i paçmuar. Ne sinqerisht ngushëllojmë familjet dhe miqtë e viktimave, si dhe me të gjithë popullin mik të Iranit,” tha Lavrov.

Kujtojmë se Perëndimi akuzon Iranin se dërgon dërgesa të rregullta të dronëve në Rusi për t’i përdorur në luftën e saj kundër Ukrainës. Irani thotë se i ka furnizuar Rusisë një “numër të vogël” dronësh përpara fillimit të luftës në shkurt 2022.

Ndërkohë, presidenti i luftuar i Sirisë Bashar al-Assad “pohoi solidaritetin e Sirisë me Republikën Islamike të Iranit dhe me familjet e të ndjerit dhe shokët e tij”.

Irani ka qenë një mbështetës i vendosur i regjimit të Asadit gjatë viteve të luftës civile në Siri.

ME TE LEXUARAT