Putin merr vendimin e rëndësishëm firmos dekretin për...

Bota

Putin merr vendimin e rëndësishëm firmos dekretin për...

Presidenti rus, Vladimir Putin ka nënshkruar një dekret, i cili u mundëson banorëve të zonave të kontrolluara në Ukrainë nga ushtria ruse të marrin me proceduar të lehta nënshtetësinë ruse.

Skynews raporton se bëhet fjalë për zonat ukrainase si Zaporizhzhia dhe Kherson.

Komisioneri i BE-së për Çështjet Ekonomike, Paolo Gentiloni, duke folur në Forumin Ekonomik Botëror në Davos tha se është e mundur përgatitja e një pakete të re sanksionesh kundër Rusisë.

Merr lajme ekskluzive në Viber

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive? Bashkohuni me grupin tonë në Viber duke klikuar këtu.

Gentiloni tha po ashtu po punuar në arritjen enjë marrëveshjeje.

“Ne jemi duke punuar në të, mendoj se në ditët në vijim nuk do të jetë e pamundur të arrihen marrëveshje të mëtejshme”, tha ai.

Komisioneri nënvizoi gjithashtu kompaktësinë e treguar nga Bashkimi Evropian në përgjigje të pushtimit të Ukrainës me paketë pas pakete, të sanksioneve shumë të rëndësishme që po rëndojnë mbi ekonominë ruse.

 

ME TE LEXUARAT