Presidenti bjellorus "përjetë" në pushtet? Nëse miratohen amendamentet...

Bota

Presidenti bjellorus "përjetë" në pushtet? Nëse

Presidenti jetëgjatë i Bjellorusisë, Aleksandër Lukashenko ka propozuar të mbajë një referendum që mund ta lejonte atë të qëndronte në pushtet të paktën deri në vitin 2035.

Përmes disa ndryshimeve kushtetuese, legjislacioni i ri do të kufizonte qeverisjen presidenciale në 2 mandate 5-vjeçare.

Amendamentet kushtetuese kufizojnë mandatin presidencial, por ato hyjnë në fuqi vetëm kur presidenti të marrë detyrën në zgjedhjet e ardhshme të 2025.

Merr lajme ekskluzive në Viber

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive? Bashkohuni me grupin tonë në Viber duke klikuar këtu.

Këto ndryshime do t’i jepnin mundësinë Lukashenkos, i cili mori mandatin aktual në vitin 2020 të merrte edhe 2 mandate të tjera, deri në vitin 2035.

Presidenti Alexander Lukashenko është në pushtet që nga viti 1994.

Ish-liderja e opozitës bjelloruse, Svetlana Tikanjovska, e cila kandidoi përballë Lukashenkos në 2020 dhe më pas u largua nga vendi, u zotua se do të nxirrnin të pavlefshëm fletët e votimit në mënyrë që referendumi të mos miratohej.

Pragu i miratimit të referendumit, që do të mbahet muajin e ardhshëm është 50% e votave.

ME TE LEXUARAT