NATO shpreh ngushëllimet për vdekjen e Raisit dhe ministrit të Jashtëm iranian

Bota

NATO shpreh ngushëllimet për vdekjen e Raisit dhe ministrit të

NATO i shprehu ngushëllimet popullit të Iranit për vdekjen e Presidentit dhe Ministrit të Jashtëm të saj që humbën jetën në rrëzimin e helikopterit.

Në veçanti, përfaqësuesja e NATO-s, Farah Dakhlalah, me postimin e saj në platformën “X”, shprehet si më poshtë: “Ngushëllimet tona popullit të Iranit për vdekjen e Presidentit Raishi, Ministrit të Jashtëm Amirabdolakhian dhe të tjerëve që humbën jetën në rrëzimi i helikopterit”.

Presidenti iranian Ebrahim Raisi, që shihej prej kohësh si pasardhës i mundshëm i liderit suprem Ayatollah Ali Khamenei, u vra në një përplasje helikopteri në një terren malor pranë kufirit me Azerbajxhanin, thanë zyrtarët dhe media shtetërore të hënën.

Merr lajme ekskluzive në Whatsapp

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive? Bashkohuni me grupin tonë në Whatsapp duke klikuar këtu.

Mbetjet e djegura të helikopterit që u rrëzua të dielën me Raisin dhe ministrin e Jashtëm Hossein Amirabdollahian u gjetën herët të hënën pas një kërkimi gjatë natës në kushte stuhie.

ME TE LEXUARAT