Momenti kur ukrainasit rrëzojnë nga qielli “Peshkaqenin e Zi” rus me vlerë 12 mln paund

Bota

Momenti kur ukrainasit rrëzojnë nga qielli “Peshkaqenin e

Mediat ndërkombëtare kanë publikuar pamjet e një sulmi të luftëtarëve ukrainas ndaj një helikopteri rus, të cilin e rrëzojnë duke e goditur me një raketë tokë-ajër të prodhimit britanik.

Ushtarët nga Brigada e Sulmit Ajror të 95-të, me bazë në Zhytomyr, në veriperëndim të Ukrainës, përdorën një raketë Martlet, të njohur si Starstreak në Mbretërinë e Bashkuar, për të sulmuar helikopterin rus Kamov KA-52 që po fluturonte aty pranë.

Helikopteri sulmues rus me një ulëse është mbiquajtur “Peshkaqeni i Zi” dhe është përshkruar si “helikopteri më vdekjeprurës” i Rusisë për shkak të sistemit të tij të menaxhimit të fushëbetejës, i cili e lejon atë të ndajë të dhëna me avionë të tjerë për të koordinuar operacionet e sulmit.

Merr lajme ekskluzive në Viber

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive? Bashkohuni me grupin tonë në Viber duke klikuar këtu.

Pavarësisht çmimit prej 12 milionë paundë, ai nuk ishte në gjendje ta dallonte në kohë raketën ukrainase pasi brenda 30 sekondave nga lëshimi i Martlet, KA-52 duket se është goditur.

ME TE LEXUARAT