Moment historik/ Finlanda dhe Suedia nënshkruajne protokollet e anëtarësimit në NATO

Bota

Moment historik/ Finlanda dhe Suedia nënshkruajne protokollet e

Ambasadorët e NATO-s nënshkruan Protokollet e Aderimit për Finlandën dhe Suedinë në selinë e NATO-s të martën (5 korrik 2022), në prani të Ministrit të Jashtëm Finlandez Pekka Haavisto dhe Ministres së Jashtme suedeze Ann Linde. Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg tha:

“Ky është me të vërtetë një moment historik. Për Finlandën, për Suedinë, për NATO-n dhe për sigurinë tonë të përbashkët.”

Javën e kaluar në Samitin e Madridit, udhëheqësit e Aleatëve ranë dakord të ftojnë Finlandën dhe Suedinë për t'u bashkuar me NATO-n pas marrëveshjes së një memorandumi trepalësh midis Turqisë, Finlandës dhe Suedisë. 

Merr lajme ekskluzive në Viber

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive? Bashkohuni me grupin tonë në Viber duke klikuar këtu.

Sot u nënshkruan Protokollet e Anëtarësimit, duke shënuar fillimin e procesit të ratifikimit. 

Sekretari i Përgjithshëm tha se dera e NATO-s mbetet e hapur për demokracitë evropiane, të cilat janë të gatshme dhe të gatshme të kontribuojnë për sigurinë tonë të përbashkët:

“Me 32 kombe rreth tryezës, ne do të jemi edhe më të fortë dhe njerëzit tanë do të jenë edhe më të sigurt, pasi përballemi me krizën më të madhe në dekada”, tha Stoltenberg.

 

 

ME TE LEXUARAT