Mbledhja urgjente e kabinetit nga Rishi Sunak, Britania shkon në zgjedhje

Bota

Mbledhja urgjente e kabinetit nga Rishi Sunak, Britania shkon në zgjedhje

Rishi Sunak do të thërrasë zgjedhjet e përgjithshme për 4 korrik, raporton Sky News.

Lëvizja befasuese vjen pas disa thashethemeve në ditët e fundit se Kryeministri mund të shkonte në zgjedhje më herët nga sa mendohej më parë.

Sunak ka thënë prej muajsh që zgjedhjet do të ndodhin në “gjysmën e dytë të vitit”, por kishte refuzuar të caktonte një datë.

Merr lajme ekskluzive në Whatsapp

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive? Bashkohuni me grupin tonë në Whatsapp duke klikuar këtu.

Supozimi në Westminster ishte se ai do të thërriste votimin në vjeshtë, për t’i dhënë partisë së tij më shumë kohë për të krijuar terren kundër Laburistëve.

Partia e Sir Keir Starmer është përpara me rreth 20 pikë pasi ai u përpoq të transformonte Laburistët pas humbjes së tyre historike në 2019.

Zëvendëskryeministri Oliver Dowden në veçanti ka bërë presion për zgjedhjet e verës, sipas redaktores politike të Sky News, Beth Rigby.

“Pas këtyre shifrave të mira të inflacionit, Fondi Monetar Ndërkombëtar që përmirëson parashikimet e rritjes, Britania e Madhe që del nga recesioni, kryeministri duket se do të shkojë në zgjedhje në verë.”

Sipas rregullave parlamentare, duhet të kalojnë 25 ditë pune ndërmjet shpërndarjes së parlamentit – me kërkesë të kryeministrit – dhe daljes së votuesve në qendrat e votimit.

ME TE LEXUARAT