Izraeli publikon bilancin, Irani sulmoi me 350 dronë e raketa me 60 ton eksploziv

Bota

Izraeli publikon bilancin, Irani sulmoi me 350 dronë e raketa me 60 ton

Zëdhënësi i ushtrise izraelite, admirali Daniel Hagari në një konferencë shtypi zbuloi numrin e raketave dhe dronëve të leshuar nga Irani ndaj Izraelit në sulmin gjatë natës në rreth 350.

Ai thotë se predha kishte së bashku 60 ton eksploziv, të cilët "mund të shkaktojnë dëme të jashtëzakonshme".

“Gjatë orëve të fundit kemi bërë vlerësime dhe kemi miratuar planet për mbrojtje dhe sulm”, thotë Hagari.

Merr lajme ekskluzive në Whatsapp

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive? Bashkohuni me grupin tonë në Whatsapp duke klikuar këtu.

Ai thotë se udhëzimet e Komandës së Frontit të Brendshëm do të mbeten në fuqi, perfshire ndalimin e mesimit ne shkolla, por kudo që ushtria mund të lehtësojë kufizimet, ajo do ta bëjë këtë.

Izraeli publikon bilancin, Irani sulmoi me 350 dronë e raketa me 60 ton

Izraeli ka publikuar pamje te operacionit ushtarak ne mbrojtje te vendit, kunder raketave dhe droneve te Iranit mbremjen e te shtunes.

Pamjet që tregojnë avionët luftarakë të Forcave Ajrore izraelite duke rrëzuar disa nga dronët Shahed dhe 30 raketa lundrimi të lëshuara nga Irani drejt Izraelit gjatë natës.

Dronët dhe raketat e lundrimit u rrëzuan jashtë hapësirës ajrore të vendit ka thene Izraeli dhe aleatët e saj, duke përfshirë Shtetet e Bashkuara, Mbretërinë e Bashkuar, Jordaninë, Francën dhe të tjerë.

Presidenti i Iranit kercenon

Izraeli publikon bilancin, Irani sulmoi me 350 dronë e raketa me 60 ton

Presidenti iranian Ebrahim Raisi deklaroi se çdo "agresion i ri kundër interesave të kombit iranian do të përballet me një përgjigje më të rëndë dhe për të ardhur keq", sipas kanalit shtetëror të lajmeve të Iranit IRIB. 

Ministri i Jashtëm i vendit bëri komente të ngjashme në një postim në X, duke thënë se Irani nuk ka ndërmend të "vazhdojë operacionet mbrojtëse, por nëse është e nevojshme, nuk do të hezitojë të mbrojë interesat e tij legjitime kundër çdo agresioni të ri".

"Ushtrimi i të drejtës së mbrojtjes legjitime tregon qasjen e përgjegjshme të Iranit ndaj paqes dhe sigurisë rajonale dhe ndërkombëtare," shtoi ai.

Udhëheqësi i Korpusit të Gardës Revolucionare Islamike të Iranit ka paralajmëruar se një "ekuacion i ri" u krijua pas sulmit të tij ndaj Izraelit dhe se tani do të përgjigjet drejtpërdrejt sa herë që Izraeli sulmon interesat, pasuritë ose njerëzit e tij. 

Shefi i shtabit të Iranit ka kërcënuar gjithashtu SHBA-në dhe Izraelin kundër çdo sulmi të ardhshëm. Mohammad Bagheri, shefi i Shtabit të Forcave të Armatosura të Iranit, tha se Irani i dërgoi një mesazh SHBA-së përmes ambasadës zvicerane duke paralajmëruar Uashingtonin nëse bashkëpunon me Izraelin në veprimet e tyre të ardhshme të mundshme, bazat amerikane "nuk do të kenë asnjë siguri".

Izraeli publikon bilancin, Irani sulmoi me 350 dronë e raketa me 60 ton

Takimi, vendet e G-7 mblidhen per diskutimin e situates 

Vendet e G7 që do të diskutojë sulmin e Iranit ndaj Izraelit.

Takimi i lidereve te vendeve anetare, nis në orën 14:00 GMT, sipas zyrës së Giorgia Melonit, kryeministres së Italisë, e cila mban presidencën e rradhës të G7.

Anëtarët e tjerë në bllok janë Britania, Kanadaja, Franca, Gjermania, Italia, Japonia dhe SHBA.

Izraeli publikon bilancin, Irani sulmoi me 350 dronë e raketa me 60 ton

Qeveria britanike tha se ka zhvendosur “disa avionë luftarakë shtesë” dhe cisterna të karburantit në rajon pas sulmit të Iranit ndaj Izraelit.

Në një deklaratë, qeveria britanike tha se mjetet ajrore do të forcojnë operacionin ekzistues të Mbretërisë së Bashkuar kundër grupit të armatosur ISIL (ISIS) në Siri dhe Irak, si dhe do të ndalojnë "çdo sulm ajror brenda rrezes së misioneve tona ekzistuese sipas nevojës".

Një zëdhënës tha se një "numër avionësh" janë "zhvendosur përkohësisht" nga Rumania për të rritur "gjurmën tonë ekzistuese në rajon".

Dy ministra izraelite kerkojne pergjigje te ashper

Nderkohe kabineti i luftes i Izraelit eshte mbledhur nen presion te madh per nje pergjigje lidhur me inkursionin e djeshem te Iranit.

Dy nga ministrat më të linjës së ashpër të qeverisë izraelite të dielën kërkuan përgjigje të vendosur ndaj sulmit me drone dhe raketa iraniane gjatë natës ndaj Izraelit.

Ministri i Financave Bezalel Smotrich ka kërkuar një përgjigje që "jehon në të gjithë Lindjen e Mesme" dhe ministri i Sigurisë Kombëtare Itamar Ben Gvir tha se Izraeli duhet "të çmendet".

Smotrich, kreu i partisë së ekstremit të djathtë të Sionizmit Fetar, tha se nëse Izraeli heziton, "ne do ta vëmë veten dhe fëmijët tanë në rrezik ekzistencial".

Në një deklaratë video, Smotrich e quajti këtë një "moment të së vërtetës", duke thënë: "Nëse përgjigja jonë rezonon në të gjithë Lindjen e Mesme për brezat që do të vijnë - ne do të fitojmë".

Ben Gvir, kreu i partisë së ekstremit të djathtë Jude Fuqia, tha se përgjigja e Izraelit nuk duhet të jetë "e dobët" dhe se "konceptet e kontrollit dhe proporcionalitetit janë koncepte që vdiqën më 7 tetor", ditën e sulmit të Hamasit në Izraeli.

Izraeli do të "kërkojë një çmim nga Irani në një mënyrë dhe kohë që na përshtatet neve", tha të dielën ministri i kabinetit të luftës, Benny Gantz, pas sulmit me dron dhe raketë iranian ndaj Izraelit.

Sipas tij, Irani “takoi fuqinë e sistemit izraelit të sigurisë”, duke iu referuar dëmit minimal të shkaktuar nga sulmi që përfshin qindra predha.

MBULIMIN E ZHVILLIMEVE TE SOTME ORE PAS ORE, MUND TA NDIQNI ME GJERESISHT KETU: 

Zgjerohet lufta? Izraeli vendos ti kundërpërgjigjet sulmit të Iranit, priten detaje 

 

ME TE LEXUARAT