Doli keq në zgjedhje, dorëhiqet Alexis Tsipras

Bota

Doli keq në zgjedhje, dorëhiqet Alexis Tsipras

Alexis Tsipras ka dhënë dorëheqjen si kreu i SYRIZA-s, pas humbjes përballë Mitsotakis në zgjedhjet e 25 majit në Greqi.

Në deklaratën e tij, ai shprehu krenarinë për gjithçka që kishte arritur me partinë dhe besimin e njerezve që e kanë mbështetur përgjatë rrugëtimit të tij, duke theksuar se vendimi nuk ishte i lehtë.

Deklarata e plotë:

Merr lajme ekskluzive në Whatsapp

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive? Bashkohuni me grupin tonë në Whatsapp duke klikuar këtu.

“Jam krenar për gjithçka që kemi arritur.  Një parti e vogël si SYRIZA u bë thelbi i fraksionit demokratik. Kjo më shqetëson mua, para së gjithash, kush ishte përgjegjës për ciklin historik që po mbyllet.

Mora në dorë në moshën 34-vjeçare një parti të vogël të së majtës. Udhëtimi që bëmë së bashku ishte i rrezikshëm, por emocionues. Në deklaratën time pas zgjedhjeve fola për vendime të vështira në SYRIZA, për të ndryshuar stafin ekzekutiv duke i dhënë besim  njerëzve të rinj.

Kam përvojën që të mos i marr këto vendime duke u treguar i nxituar dhe kjo është ajo që unë bëra, sepse e di që vendimet prekin edhe njerëzit e tjerë,” tha Tsipras.

Rikujtojmë se në përfundim të numërimit të votave partia konservatore Demokracia e Re mori rreth 40.56 % të votave, një rezultat i ngjashëm me votimet e 21 majit. Mitsotakis siguroi  158 vende nga 300 në parlament dhe shumicën absolute për të qeverisur i vetëm, ndërsa tha se tashmë është hapur rruga për të çuar para reformat e rëndësishme.

Ndërkohë kreu i Syriza dhe  ish-kryeministri Alexis Tsipras, pësoi disfatë në këto zgjedhje duke marrë vetëm 17. 8 % të votave.

ME TE LEXUARAT