CDU zgjedh kandidatin që pritet të zëvendësojë kancelaren Merkel

Bota

CDU zgjedh kandidatin që pritet të zëvendësojë

Armin Laschet, udhëheqësi i Demokristianëve të Gjermanisë (CDU), fitoi mbështetjen e anëtarëve të lartë të partisë në një takim të brendshëm të hënën në mbrëmje (19 Prill) për të kandiduar si kancelar dhe për të pasuar Angela Merkel në zgjedhjet e Shtatorit.

Në një takim të jashtëzakonshëm të udhëheqësve të CDU të hënën në mbrëmje dhe pas më shumë se gjashtë orësh debat brenda natës, 31 nga 46 anëtarët e komitetit ekzekutiv federal të partisë mbështetën Laschet, një shumicë prej 77.5%, thanë burimet e partisë.

Rivali i tij për pozicionin, Söder, mori mbështetjen e nëntë anëtarëve në votimin e fshehtë ndërsa gjashtë të tjerë abstenuan, sipas pjesëmarrësve. Votimi nuk është një vendim zyrtar mbi kandidatin për bllokun konservator. Sidoqoftë, Söder më parë e ka bërë të qartë se do të respektojë vendimin e bordit të partisë CDU, sido që të jetë vendimi i tyre.

CDU tani po merr vendime “sovrane”, tha Söder në Mynih. “Unë dhe mbështetësit e mi respektojmë çdo vendim,”- u shpreh ai.

Laschet gjithashtu e ftoi Söder në takim, por ky i fundit tha në një konferencë shtypi të hënën se ai nuk donte të “ndërhynte” në procesin e vendimmarrjes së CDU dhe u zotua të mos mbante një “inat” nëse partia zgjedh Laschet.

Laschet shihet gjerësisht si një kandidat i cili do të vazhdonte trashëgiminë e Merkel, megjithëse ai është përplasur me të rreth kufizimeve të koronavirusit, ndërsa Söder kryesisht ka dalë në krah të kancelares gjatë pandemisë.

Lufta për pushtet në kampin konservator të Gjermanisë qëndroi në kontrast me të Gjelbrit e opozitës, të cilët të hënën, pa asnjë grindje të brendshme, e quajtën bashkë-udhëheqësen e tyre Annalena Baerbock si kandidaten e tyre të parë për kancelare në historinë 40-vjeçare të partisë.

Konservatorët mbajnë një epërsi të ngushtë në sondazhet mbi të Gjelbrit, por çarja e udhëheqjes kërcënon të dëmtojë përpjekjet e tyre për të zgjatur pushtetin e tyre 16-vjeçar pa Merkel, e cila u ka arritur katër fitore radhazi.

ME TE LEXUARAT