BE shpreh ngushëllime për vdekjen e presidentit iranian Ebrahim Raisi

Bota

BE shpreh ngushëllime për vdekjen e presidentit iranian Ebrahim Raisi

President i Këshillit Evropian, Charles Michel ka reaguar lidhur me vdekjen e presidentit të Iranit Ebrahim Raisi, ministrit të jashtëm iranian Abdollahian dhe anëtarëve të tjerë të delegacionit që ndodheshin në helikopterin që u rrëzua dje afër kufirit me Azerbajxhanin.

Përmes një postimi në rrjetin e tij social “X” presidenti i Këshillit Evropian shkruan se Bashkimi Evropian shpreh ngushëllime të sinqerta për vdekjen e Presidentit Raisi dhe Ministrit të Jashtëm Abdollahian, si dhe anëtarëve të tjerë të delegacionit dhe ekuipazhit të tyre në një aksident me helikopter.

“BE shpreh ngushëllimet të sinqerta për vdekjen e Presidentit Raisi dhe Ministrit të Jashtëm Abdollahian, si dhe anëtarëve të tjerë të delegacionit dhe ekuipazhit të tyre në një aksident me helikopter. Mendimet tona shkojnë te familjet”, shkruan Michel në “X”.

Merr lajme ekskluzive në Whatsapp

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive? Bashkohuni me grupin tonë në Whatsapp duke klikuar këtu.

Televizioni shtetëror Iranian konfirmoi mëngjesin e kësaj të hëne vdekjen e presidentit Ebrahim Raisi dhe ministrit të jashtëm Hossein Amir Abdollahian.

Presidenti dhe ministri humbën jetën, kur helikopteri me të cilin ata po udhëtonin u rrëzua nga mjegulla dhe moti i keq.

Mediat e huaja kanë publikuar momentin nga shpallja e vdekjes së presidentit iranian. Njoftimi është bërë në xhaminë Imam Riza në qytetin e Mashhadit.

Jashtë xhamisë, qindra mbështetës të qeverisë iraniane, sipas New York Times, , shpërthyen në britma dhe vajtime kur u bë njoftimi. Në fakt, në xhami në shenjë zie është ngritur në gjysmështizë një flamur i zi.

Çfarë thonë liderët botërorë?

Liderët ndërkombëtarë kanë reaguar për lajmin se presidenti iranian Ebrahim Raisi ka vdekur. Ja çfarë thonë ata:

• Kryeministri indian Narendra Modi ka postuar në aplikacionin X duke thënë se është “thellësisht i pikëlluar dhe i tronditur nga vdekja tragjike” e Presidentit Raisi dhe se kombi i tij “qëndron me Iranin” gjatë kësaj “kohe pikëllimi”.

• Kryeministri i Pakistanit Shehbaz Sharif thotë se vdekja e Raisit është një “humbje e tmerrshme” dhe kombi i tij do të mbajë një ditë zie.

• Presidenti i Emirateve të Bashkuara Arabe Mohammed bin Zayed Al Nahyan thotë se vendi i tij qëndron me Iranin gjatë kësaj kohe, raporton agjencia e lajmeve Reuters.

• Ndërsa Presidenti Nicolás Maduro i Venezuelës e ka vlerësuar Presidentin Raisi si një mik të pakushtëzuar dhe një udhëheqës të jashtëzakonshëm.

Kush është Ebrahim Raisi, presidenti iranian i afërt me Ayatollah Ali Khamenei-n 

Ebrahim Raisi ishte një klerik i linjës së ashpër, i afërt me Udhëheqësin Suprem të Iranit, Ayatollah Ali Khamenei, zgjedhja e të cilit si president në vitin 2021 konsolidoi kontrollin e konservatorëve mbi çdo pjesë të Republikës Islamike.

Ish-kreu i drejtësisë 63-vjeçar pasoi Hassan Rouhani pas një fitoreje dërrmuese në një votim ku u përjashtuan shumë kandidatë të shquar të moderuar dhe reformistë dhe shumica e votuesve qëndruan larg.

Ai mori pushtetin pasi Irani u përball me sfida të shumta, duke përfshirë problemet akute ekonomike, përshkallëzimin e tensioneve rajonale dhe ngecjen e bisedimeve për ringjalljen e një marrëveshjeje bërthamore me fuqitë botërore.

Megjithatë, koha e tij në detyrë është mbizotëruar nga protestat anti-qeveritare që përfshinë Iranin në vitin 2022, si dhe lufta aktuale në Gaza midis Izraelit dhe grupit palestinez të mbështetur nga Irani, Hamas, gjatë së cilës shpërtheu lufta në hije e Iranit me Izraelin.

Ai është përballur gjithashtu me thirrje të vazhdueshme nga shumë iranianë dhe aktivistë të të drejtave të njeriut për një hetim mbi rolin e tij të dyshuar në ekzekutimet masive të të burgosurve politikë në vitet 1980.

Ebrahim Raisi lindi në vitin 1960 në Mashhad, qyteti i dytë më i madh i Iranit dhe shtëpia e faltores më të shenjtë myslimane shiite në vend. Babai i tij, i cili ishte klerik, vdiq kur ai ishte pesë vjeç.

Raisi, i cili mbante një çallmë të zezë që e identifikon atë në traditën shiite si pasardhës të Profetit Muhamed, ndoqi gjurmët e babait të tij dhe filloi të ndiqte një seminar në qytetin e shenjtë të Qom në moshën 15-vjeçare.

Ndërsa ishte student, ai mori pjesë në protesta kundër Shahut të mbështetur nga Perëndimi, i cili përfundimisht u rrëzua në vitin 1979 në një Revolucion Islamik të udhëhequr nga Ajatollah Ruhollah Khomeini.

Pas revolucionit ai iu bashkua gjyqësorit dhe shërbeu si prokuror në disa qytete ndërsa trajnohej nga Ayatollah Khamenei, i cili u bë president i Iranit në 1981.

Dihet pak për jetën private të zotit Raisi, përveç se gruaja e tij, Jamileh, jep mësim në Universitetin Shahid Beheshti në Teheran dhe se ata kanë dy vajza të rritura. Vjehrri i tij është Ayatollah Ahmad Alamolhoda, lideri i linjës së ashpër të lutjes së xhumasë në Mashhad. 

 

ME TE LEXUARAT