Aktivistët e klimës në Gjermani bllokojnë përkohësisht aeroportin e Mynihut

Bota

Aktivistët e klimës në Gjermani bllokojnë

Aeroporti i Mynihut u mbyll për pak kohë herët këtë mëngjes pasi aktivistët e klimës depërtuan në ambientet dhe u ulën në një pistë, tha një zëdhënës i aeroportit. Zëdhëni shroi gjithashtu se një nga dy pistat e aeroportit tani është hapur, por do të ketë vonesa.

Ky mobilizim ka ndodhur në një nga periudhat më të ngarkuara të udhëtimit për këtë aeroport në Gjermaninë jugore. Një seri postimesh në rrjetet sociale X nga grupi aktivist i klimës Last Generation tregojnë anëtarët e asaj që duket të jetë një pistë, duke mbajtur shenja proteste.

Forca të shumta policie dhe zjarrfikëse ishin në vendngjarje për të larguar aktivistët. Zëdhënësi i policisë federale tha se tetë persona fillimisht u përpoqën të hynin në vend në katër pika të ndryshme në të njëjtën kohë duke prerë gardhin e sigurisë së aeroportit.

ME TE LEXUARAT