Shpërthimi i kollës së mirë në Çeki, raportohet për tre të vdekur

Aktualitet

Shpërthimi i kollës së mirë në Çeki, raportohet

Numri i rasteve të kollës së mirë në Republikën Çeke po rritet me shpejtësi, paralajmëruan sot autoritetet shëndetësore të vendit, pasi tre persona vdiqën nga sëmundja e frymëmarrjes.

Vendi me 10.9 milionë banorë ka regjistruar 7,888 raste të kollës së mirë që nga fillimi i vitit, sipas Institutit Kombëtar të Shëndetit Publik.

Javën e kaluar, autoritetet shëndetësore numëruan 1,494 raste të reja, rritja më e madhe javore këtë vit.

Merr lajme ekskluzive në Whatsapp

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive? Bashkohuni me grupin tonë në Whatsapp duke klikuar këtu.

Sipas të dhënave zyrtare, shpërthimi është më i madhi që nga viti 1959, kur filluan vaksinimet.

Vaksinimi është i detyrueshëm në Republikën Çeke, por vaksinat përforcuese nuk janë dhe disa njerëz refuzojnë t’i bëjnë ato.

Adoleshentët janë grupmosha më e prekur, pasi prindërit shpesh shpërfillin rekomandimet për një injeksion përforcues në moshën 10 ose 11 vjeç, thekson Pavla Svrcinova, një zyrtar i lartë shëndetësor çek.

“Nga totali (nga 7,888 raste të sëmundjes), janë vaksinuar 5,808 persona”, thuhet në faqen e tij të Institutit të Shëndetit Publik, duke shtuar se janë shtruar 183 pacientë.

Tre çekë që u sëmurën kanë vdekur këtë vit: një burrë 62-vjeçar, një grua 84-vjeçare dhe një i porsalindur

ME TE LEXUARAT