Kuvendi i Maqedonisë së Veriut nis seancë maratonë, pritet mandatimi i qeverisë së re

Aktualitet

Kuvendi i Maqedonisë së Veriut nis seancë maratonë, pritet

Kuvendi i Maqedonisë së Veriut ka nisur sot seancë maratonë, ku do të votohet formimi i qeverisë së re e dalë nga zgjedhjet e përgjithshme parlamentare të 8 majit.

Kryeministri i ri, Hristijan Mickoski dorëzoi dy ditë më parë në Kuvend përbërjen e qeverisë, e cila do të jetë një koalicion midis disa partive, si VMRO-DPMNE, VLEN dhe ZNAM.

Seanca e sotme e Kuvendit pritet të zgjasë deri në mesnatën e së dielës, ku do të diskutohet jo vetëm formimi, por edhe shumë çështje të tjera me rëndësi për vendin.

Merr lajme ekskluzive në Whatsapp

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive? Bashkohuni me grupin tonë në Whatsapp duke klikuar këtu.

Sipas Rregullores së Kuvendit, qeveria do të zgjidhet nëse votojnë pro shumica e numrit të përgjithshëm të deputetëve.

Qeveria e re do të ketë 24 ministri, apo katër më shumë sesa përbërja e deritashme, ndërsa pjesë e saj, përveç VMRO DPMNE-së, do të jetë koalicioni VLEN, që e përbëjnë katër parti shqiptare dhe partia ZNAM, me pjesëtarë që janë ish-anëtar të Lidhjes Socialdemokrate (LSDM).

Këto parti kanë një shumicë parlamentare prej 78 deputetësh nga 120, sa numëron gjithsej Kuvendi i Maqedonisë së Veriut.

Për zgjedhjen e Qeverisë së re duhet të votojnë 61 deputetë, ndërsa sipas rregullores së Kuvendit, debati nuk mund të zgjasë më shumë se dy ditë.

ME TE LEXUARAT