Kokainë nga Spanja, mes 9 të arrestuarve edhe një shqiptar

Aktualitet

Kokainë nga Spanja, mes 9 të arrestuarve edhe një shqiptar

Nëntë arrestime dhe 19 kërkime në të gjithë rajonin, por edhe në Lombardi dhe Toskanë. Ky është bilanci i operacionit “Shoferët”, të kryer nga karabinierët e San Giovanni në Persiceto.

Operacioni e mori emrin për shkak të numrit të madh të makinave që u përdorën nga kriminelët të moshës nga moshës 20 deri në 30 vjeç , për të sjellë sasi të mëdha të drogës në sheshet e poshtme të Bolonjës, në kufi me provincën e Ferrara.

Mëngjesin e sotëm, policia në ndihmën e helikopterëve dhe njësive të qenve nisën aksionin për të zbatuar 9 urdhrat e paraburgimit të lëshuar nga gjykata e Bolonjës. Midis të arrestuarve është edhe një shqiptar, ndërsa të tjerët janë italianë.

Hetimi, i koordinuar nga Kryeprokurori i Bolonjës, Giuseppe Amato dhe nga zëvendësprokurorët Roberto Ceroni dhe Michele Martorelli, filloi në mars të vitit 2020 me përgjimin telefonik dhe mjedisor, që çoi në zbulimin dhe trafikimin e paligjshëm të drogës.

Organizata shiste marijuanë, hashash dhe kokainë në Bolonjë, Modena, Ferrara dhe Ravenna ku banda, e strukturuar mirë dhe me një organizim të fortë, bleu lëndën narkotike në Spanjë.

Gjatë aktivitetit, i cili çoi edhe në sekuestro të shumave të mëdha të parave, rreth 260 mijë euro vetëm gjatë operacioni, 6 persona në veprim krimi u arrestuan dhe 30 u raportuan me kombësi kryesisht, italianë, shqiptarë, marokenë dhe ekuadorianë si dhe u sekuestruan 28 kg kokainë, hashash dhe marijuanë.

ME TE LEXUARAT