Katastrofat natyrore “dërrmuan” Kinën: 3.3 miliardë dëme vetëm deri tani këtë vit

Aktualitet

Katastrofat natyrore “dërrmuan” Kinën: 3.3 miliardë

3.3 miliardë dëme kanë shkaktuar në Kinë vetëm në tremujorin e parë të vitit përmbytjet, thatësirat, një tërmet dhe i ftohti i acartë.

Në një bilanc të katastrofave natyrore që kanë goditur deri tani vendin, ministria kineze për Menaxhimin e Emergjencave përcillte detajet e dëmit të shkaktuar nga klima e ftohtë, më pas nga një tërmet 7.1 shkallësh i Rihterit në rajonin veriperëndimor Ksinjiang, rrëshqitjet e dheut në provincën Junan dhe vërshimet në Lumin e Verdhë. 79 persona humbën jetën si pasojë e këtyre ngjarjeve, 110.000 të tjerë u desh të braktisnin shtëpitë e tyre ndërsa në total 10.4 milionë vetë janë prekur në një formë apo një tjetër.

Problemeve nga fatkeqësitë e mësipërme iu shtuan edhe thatësira në disa rajone dhe zjarret pyjore në jugperëndim dhe jug të shtetit. Ministria pati pohuar në janar se planifikon nisjen e një fushatë trevjeçare për të përmirësuar përgjigjen e shtetit ndaj katastrofave natyrore dhe aksidenteve, përfshirë rritjen e sigurisë në disa sektorë siç janë minierat. Kina është përballur me fatkeqësi të njëpasnjëshme natyrore muajt e fundit, përfshirë disa tajfunë e rrebeshe tmerruese breshëri.

Merr lajme ekskluzive në Whatsapp

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive? Bashkohuni me grupin tonë në Whatsapp duke klikuar këtu.

Vera e 2023-shit atje u cilësua si “vera e shkatërrimit klimatik”, pasi shkaktoi si nxehtësi ekstreme, ashtu edhe përmbytje masive, të cilat goditën edhe zona të cilat nuk kishin përjetuar kurrë më parë fenomene të në ashpërsie të tillë.

ME TE LEXUARAT