“Blue Origin” e Jeff Bezos nis 6 turistë në skajet e hapësirës

Bota

“Blue Origin” e Jeff Bezos nis 6 turistë në skajet e

Raketa turistike “Blue Origin” ka dërguar një grup pasagjerësh në skajet e hapësirës për herë të parë në gati dy vite, duke i dhënë kështu fund një ndërprerjeje të shkaktuar nga një fluturim provë i dështuar, pa ekuipazh.

Raketa dhe kapsula “New Shepard” u ngritën në orën 09:36 të mëngjesit me orën lokale, nga objektet e “Blue Origin”, në një fermë private në Teksasin Perëndimor.

NS-25, fluturimi i shtatë me ekuipazh i “Blue Origin” deri më sot, mbante gjashtë pasagjerë në kapsulë: sipërmarrësin Mason Angel; Sylvain Chiron, themeluesi i fabrikës franceze të birrës artizanale Brasserie Mont-Blanc; inxhinieri i softuerave dhe sipërmarrësi Kenneth L. Hess; kontabilistja në pension Carol Schaller; aviatori Gopi Thotakura; dhe Ed Dwight, kapiten në pension i Forcave Ajrore të SHBA-së, i zgjedhur nga Presidenti John F. Kennedy në 1961 si kandidati i parë i astronautit me ngjyrë të vendit.

Merr lajme ekskluzive në Whatsapp

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive? Bashkohuni me grupin tonë në Whatsapp duke klikuar këtu.

Gjatë misionit, anija kozmike depërtoi qiellin me një shpejtësi mbi tri herë më të madhe se ajo e zërit, ose mbi 2000 milje në orë.

Raketa kaloi kapsulën përtej vijës Kármán, 100 kilometra mbi sipërfaqen e Tokës që njihet gjerësisht si lartësia në të cilën fillon hapësira e jashtme, por ka shumë zonë gri .

ME TE LEXUARAT