Kosova - Rajoni

Vuçiç merr Medvegjën, partitë shqiptare vetëm 10%

Partia e presidentit serb Aleksandar Vuciç ka dalë fituese në zgjedhjet e të dielës në Medvegjë me 61.89%, ndërkohë që vetëm 3 këshilltarë shqiptarë do të jenë pjesë e këshillit komunal.

Nga rezultatet paraprake të zgjedhjeve lokale partitë shqiptare kanë pësuar një rënie të madhe duke humbur shumë këshilltarë.

Ato kanë siguruar vetem 668 vota apo rreth 10 për qind. Koalicioni “Të gjithë për Medvegjën” ka fituar 2 këshilltarë, ndërsa partia për Veprim Demokratik vetëm një.

Më parë në këshillin komunal të Medvegjës shqiptarët ka pasur 8 këshilltarë

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close