Lajmi i fundit

Meta vlerëson Eleni Souranin: Shqiptarët e grekët jetojnë bashkë

Presidenti Ilir Meta ka dekoruar ambasadoren greke në Shqipëri me titullin “Kalorës i Urdhrit të Skënderbeut’. Vetë Meta është shprehur për këtë vlerësim që i ka bërë ambasadores Sourani në një mesazh sot në Fb:

“Kisha kënaqësinë e veçantë të vlerësoja, Ambasadoren e Republikës Helenike në Tiranë, zonjën Eleni Sourani, me Titullin “Kalorës i Urdhrit të Skënderbeut”, – shkruan Presidenti. – Aktiviteti diplomatik, përkushtimi dhe angazhimi i saj serioz kontribuan dallueshëm në forcimin e marrëdhënieve dhe partneritetit strategjik mes dy vendeve, si dhe në pasurimin e raporteve mes popujve tanë, veçanërisht në dobi të shqiptarëve që jetojnë në Greqi dhe minoritetit grek në Shqipëri.

Ambasadore Sourani mbetet një mbështetëse e sinqertë ndaj procesit të integrimit europian, forcimit të demokracisë, shtetit të së drejtës dhe stabilitetit të vendit tonë.

Shqiptarët dhe grekët jetojnë historikisht krah për krah njëri-tjetrit si fqinj, ndaj na duhet të jetojmë dhe të punojmë së bashku për paqen, prosperitetin, stabilitetin në vendet tona dhe në mbarë rajonin, si dhe për të ardhmen e përbashkët në Europën e Bashkuar!”

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Nje koment

 1. PRESIDENT M Q CA VLERESON KTE ANTISHQIPTARE MOR SH BURR
  KJO ESHT ANEGARE E ATIJ GRUPI QE SULMUAN DHE VRANE USHTARAKET TANE NE PESHKEPI BRANDA REPARTIT NE TOKEN SHQIPTARE
  ILIR KONFIRMOVE QE JE SH
  KE BERE SHUM KRIME PO TE PAKTEN
  TE DOJE VENDIN
  TEND JU Q RR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close