Bota

Trump uron kryeministrin e ri britanik: Ai do të jetë i…

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump, e ka uruar kryeministrin e porsazgjedhur të Britanisë së Madhe, Boris Johnson.

Urimin e tij presidenti amerikan e bëri përmes një postimi në rrjetin social, Twitter.

“Urime Boris Johnson-it për zgjedhjen si kryeministër i ri i Mbretërisë së Bashkuar. Ai do të jetë i mrekullueshëm”, shkroi presidenti amerikan.

Ish-kryetari i Londrës, i cili për një kohë të gjatë i ka shprehur ambiciet e tij për të ardhur në krye të qeverisë britanike, u zgjodh kryetar i Partisë Konservatore dhe kryeministër i Britanisë me 66 për qind të votave të anëtarëve të partisë.

Megjithatë, caktimi i tij në këtë pozitë nuk është mirëpritur nga të gjithë. Disa ministra kanë paralajmëruar se do të japin dorëheqje, sepse nuk pranojnë t’i shërbejnë atij në qeveri, shkruan “The Guardian”.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close