Lajmi i fundit

Holandë, mediat: Presidenti i vetëshpallur i Çamërisë ndiqej nga një ushtri kreditorësh

Mediat ne Holande raportojnë lajmin e ngjarjes se ndodhur me biznesmenin dhe politikanin shqiptar Festim Lato, presidentit të vetëshpallur të Çamërisë. Sipas gazetave pas Latos ishin vënë pas një numër kreditorësh dhe se ai ishte deklaruar i falimentuar në prill nga Gjykata e Zutphen. Sipas diplomatit holandez Zandberg Lato bashkëpunonte me biznese që nuk paguajne TVSH.

“Njeriu që u gjet i vdekur të shtunën pasdite përgjatë Nieuwe Ubbergseweg në Nijmegen është ndoshta Festim Lato, thone burimet për Omroep Gelderland. Njeriu i lindur në Shqipëri kishte një ushtri kreditorësh qe ishin vene pas tij jo vetem ne Kosove e Shqiperi por edhe ne Holande.

Ai që u gjet i vdekur të shtunën pasdite përgjatë Nieuwe Ubbergseëeg në Nijmegen është Festim Lato, i lindur në Shqipëri pas të cilit ishin vendosur një ushtri kreditorësh.

Policia njoftoi më herët se kishte marrë informacione lidhur me ngjarjen. Lato u raportua si i humbur javën e kaluar. Trupi i tij u gjet në rrugë të shtunën pasdite. Në vitet e fundit, Lato ka jetuar në Betue.

Ai ishte shpallur president i Çamërisë, një rajon i cili po lufton për pavarësi në kufi mes Shqipërisë dhe Greqisë.

Sipas njerëzve në zonën e tij Lato kishte borxhe me kompani dhe indivdidë që shkonin deri në miliona euro

“Ai solli shumë para në të holla përtej kufirit me Shqipërinë”, thotë diplomati Jeroen Zandberg.

Zandberg shprehet i tronditur nga vdekja e tij.

“Ishte një njeri i qetë. Ai ka bërë biznes me sipërmarrësit të cilët nuk paguajnë TVSH. Si rezultat, ai bëri një numër marrëveshjesh të fshehura. Kompanitë dhe qeveritë e mëdha, ndër të tjera, thuhet se i huazuan atij shuma të mëdha parash dhe kurrë nuk e panë atë përsëri”, thotë Zandberg.

Lato thuhet se u deklarua falimentuar në prill nga Gjykata në Zutphen. Vdekja e tij raportohet edhe nga mediat në Shqipëri . Si një president i vetëshpallur, Lato rregullisht kishte shfaqje publike.

Përveçse ishte president, Lato ishte gjithashtu trajner i kombëtares së futbollit të Çamërisë. Në 2017, ajo skuadër në Hagë fitoi finalen e turneut për Kupën Botërore të UNPO, një turne për vendet dhe rajonet e panjohura”, thuhet në artikullin e medias holandeze.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!
Tags

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close