Bota

Kjo rrugë futet në Librin Gines, arsyeja është pjerrtësia e saj

Që edhe rrugët të futeshin në Librin Gines nuk e kishim dëgjuar më parë.

Por ja që ka ndodhur, dhe rruga ndodhet në një zonë veriore të Uellsit.

Arsyeja lidhet me pjerrësinë e saj.

Banorët në Harlech festuan futjen e rrugës në Guinness Ëorld Records pasi u verifikua pjerrtësia e saj prej 37.45%.

Rekordi mbahej nga Baldëin Street në Dunedin, Zelanda e Re, me një gradient prej 35% në pjesën më të madhe të saj.

Banorët kanë bërë fushatë të gjatë për marrjen e titullit Guinness Ëorld Records.

“Ndjej lehtësim të plotë dhe gëzim. Më vjen keq për Zelandën e Re por pjerrtësia është pjerrtësi”, tha nxitësi i fushatës Gëyn Headley. 

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close