Bota

Përplasen dy avionë në aeroportin e Amsterdamit

Dy aeroplanë u përplasën në aeroportin e Schiphol të Amsterdamit, duke shkaktuar disa orë vonesa për qindra pasagjerë.

Një Airbus A320 i kompanise easyJet qe do te nisej për në Londër dhe një Boeing 737-800 i kompanise KLM ishin të dyja duke u larguar nga portat e tyre kur u përplasën të martën në mëngjes.

Fotografitë e marra nga udhëtarët në të dy aeroplanët treguan se krahu i avionit të easyJet duket të bëhej i vendosur në stabilizuesit në fundin e bishtit të aeroplanit tjetër.

Një pasagjer i easyJet i tha Shoqatës së Shtypit se kishte përjetuar “pak goditje” pas përplasjes, por mendonte se ishte “asgjë e pazakontë”. Udhëtarët në aeroplan duhej të prisnin më shumë se një orë , ndërsa stafi i terrenit përpunoi me incidentin, tha ai.

Më pas ata u përballën me një vonesë të mëtejshme prej rreth katër orësh.

Pasagjerët e kompanise KLM qe fluturonte per në Madrid u futën më shpejt në një avion zëvendësues. Të dy avionët e përfshirë në përplasje janë tërhequr nga shërbimi për inspektim.

“EasyJet mund të konfirmojë se dy avionë kanë bërë kontakt ku eshte perfshire avioni me numer fluturimi EJU8868 qe nisej nga Amsterdami në Londër,” tha kompania në një deklaratë.

“Pasagjerët janë zbritur në terminal ku u janë dhënë përditësime dhe kupona për pije freskuese. Fluturimi do të operohet nga një avion zëvendësues.

“Siguria e pasagjerëve dhe ekuipazhit është përparësia më e lartë dhe një hetim është nisur në përputhje me procedurën për të kuptuar se çfarë ndodhi”, tha kompania.

KLM, transportuesi kombëtar holandez, njoftoi se: “Këtë mëngjes një KLM Boeing 737-800 goditi një avion tjetër gjatë laegimit nga porta. Udhëtarët nuk ishin në rrezik dhe u nxorën jashtë bordit. Pas një vonese prej 2,5 orësh, pasagjerët u larguan me një avion tjetër. Është duke u hetuar se si ka ndodhur ngjarja”, tha KLM.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close