Bota

Trump dhe Putin takohen të premten, cilat janë temat e nxehta të diskutimit

Kremlini thotë se presidenti rus Vladimir Putin dhe homologu i tij i SHBA, Donald Trump, do të takohen gjatë takimit të grupit 20 (G20) në Japoni këtë javë për të diskutuar mbi kontrollin e armëve dhe situatën e tensionuar në Lindjen e Mesme, përfshirë Iranin.

Ndihmësi presidencial rus Yury Ushakov u tha gazetarëve në një konferencë në Moskë më 26 qershor se takimi në Osaka do të zhvillohet pasditen e 28 qershorit dhe pritet të zgjasë rreth një orë.

“Sa i përket temës së diskutimeve, varet nga udhëheqësit”, u tha Ushakov gazetarëve, duke shtuar se ata gjithashtu kanë gjasa të prekin “stabilitetin strategjik” dhe Ukrainën.

Nuk kishte konfirmim të menjëhershëm nga zyrtarët e SH.B.A.-së se një takim ishte rënë dakord, megjithëse të dyja palët kishin shprehur një interes të fortë për t’u bashkuar gjatë takimit dy-ditor.

Moska dhe Uashingtoni kanë qenë në kundërshtim me Traktatin bilateral të forcave bërthamore të ndërmjetme të vitit 1987 (INF), që eliminuan një klasë të tërë raketash.

Në shkurt, Shtetet e Bashkuara pezulluan pjesëmarrjen e saj në marrëveshje, me Uashingtonin dhe aleatët e saj duke akuzuar Rusinë për vendosjen e një sistemi raketash që shkel paktin.

Rusia, e cila mohon akuzën, që atëherë ka ndjekur padinë. Moska akuzon Shtetet e Bashkuara për thyerjen e marrëveshjes, një akuzë e kundërshtuar nga Uashingtoni.

Ka gjithashtu pasiguri mbi fatin e një traktati të ri START, i vetmi pakt bilateral që kufizon armët bërthamore strategjike të vendosura.

Të dy udhëheqësit u takuan së fundi shkurtimisht në samitin e G20 në Argjentinë në nëntor 2018, ku Shtëpia e Bardhë e quajti “joformal”. Një takim zyrtar ishte planifikuar mes të dyve, por Trump e anuloi për shkak të konfiskimit nga  Rusia e tre anijeve të Marinës së Ukrainës në Detin e Zi.

Në një pwrgjigje = ndaj kritikave të ashpra, Trump u përball pas një takimi të gjatë me Putin në Helsinki në 2018, ku nuk ishin të pranishëm zyrtarë të tjerë, Ushakov tha se bisedimet e Osakës do të zhvillohen “në prani të katër ose pesë bashkëpunëtorëve nga të dyja palët”.

Putini është gjithashtu i vendosur të ketë bisedime në Osaka me kryeministren në largim britanike Theresa May, presidentin turk Rexhep Tajip Erdogan dhe princin e kurorës së Arabisë, Muhammed bin Salman, sipas Ushakov.

Putini gjithashtu ka gjasa të takohet me Emmanuel Macron të Francës dhe Angela Merkel të Gjermanisë dhe do të ketë një takim trepalësh me presidentin kinez Xi Jinping dhe Narendra Modi të Indisë.

loading...

Artikuj te ngjashem

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close
Close