Sport

Njihuni me kundërshtarin e Partizanit në Champions League

Qarabag i Azerbajxhanit do të jetë kundërshtari i Partizanit në turin e parë kualifikues të Ligës së Kampionëve. Një përballje e vështirë kjo në letër për kampionët e Shqipërisë.

Ish-skuadra e Ansi Agollit dhe Admir Telit dominon prej vitesh në futbollin azer, teksa ka fituar çdo titull nga viti 2013.

Bardhezinjtë kanë një histori të çuditshme në Azerbajxhan, pasi nuk luajnë asnjëherë në qytetin e tyre.

Ata kanë arritur të shkruajnë historinë edhe në Champions, teksa në sezonin 2017-2018 janë kualifikuar në grupet e kompeticionit më të rëndësishëm për klube në Europë, ku kishte një grup ferri me Romën, Arsenalin dhe Atletico Madridin, duke grumbulluar 2 pikë.

Sezonin e kaluar Qarabag eliminoi Kukësin në turin e dytë eliminator të Championsit.

Kampionët e Azerbajxhanit kanë luajtur 30 ndeshje në kualifikueset e Championsit, teksa kanë arritur të regjistrojnë 11 fitore, 11 barazime dhe 8 humbje.

Për sa i përket renditjes së UEFA-s, Qarabag pozicionohet në vendin e 65-të.

loading...

Artikuj te ngjashem

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shiko gjithashtu

Close
Back to top button
Close
Close