Bota

Kina kërcënon avionin ushtarak amerikan: Largohuni nga territori ynë

Lartë mbi një nga rajonet me të nxehta në botë, CNN arriti të xhirojë të premten një skenë të pa përjetuar më parë, atë të aktivizimit të militarizimit kinez me shpejtësi kur një aeroplan ushtarak amerikan, me të cilin ekipi i CNN po fluturonte hyri pak sekonda në territorin ajror mbi detin e Kinës Jugore.

Pas hipjes në aeroplanin që i takon Marinës së SHBA-së, P8-A Poseidon në Oknaëa të premten, CNN fluturoi mbi ujërat e diskutueshme, një pjesë e konsiderueshme e të cilit i takon Pekinit.

Ekuipazhi mori gjashtë paralajmërime të ndara nga ushtria kineze gjatë fluturimit, duke u thënë atyre se ata ishin brenda territorit kinez dhe u kërkoi atyre të largoheshin.

“Avioni ushtarak amerikan, kjo është Kina … largohemi menjëherë dhe qëndrojmë jashtë për të shmangur çdo keqkuptim”, dëgjohet një zë.

Flota e Marinës së SHBA fluturoi mbi katër ishuj kryesorë në zinxhirin Spratly ku Kina ka ndërtuar fortifikime, duke përfshirë Subi Reef, Fiery Cross Reef, Johnston Reef dhe Mischief Reef.

Nga dritarja, shumë më poshtë, CNN iu dha një pamje e qartë e aeroporteve dhe instalimeve të radarëve në ishujt e kontrolluar nga Kina të cilat ishin rërë të padëmshme dhe kullota.

“Ishte e habitshme të shihje aeroportet në mes të oqeanit,” tha toger Lauren Callen, i cili po drejtonte ekuipazhin e fluturimit ajror në fluturimin e Marinës.

loading...

Artikuj te ngjashem

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close
Close