Sport

Milani “shuplakë” Interit në derbi

milani-interMilani i shkaktoi një humbje shokuese Interit në derbin e Madoninës dhe tashmë e sheh më afër zonën eurooiane.

Kuqezitë i dhanë tri shuplaka formacionit zikaltër në një sfidë që mund të kishte marrë tjetër rrjedhë nëse Mauro Icardi nuk do të humbiste një 11 metërsh. Aleks në pjesën e parë dhe Bacca e Niang në fraksionin e dytë ishin autorët e golave për skuadrën e Mihajlovicit, që i dha një mësim të mirë mësuesit të tij, Mancini. Përsa u përket formacioneve që zbritën në fushë, Mihajlovic konfirmoi rreshtimin e pastër 4-4-2 me dyshen sulmuese Bacca – Niang, ndërsa Mancini hodhi menjëherë në fushë brazialinin Eder, që së bashku me Perisic dhe Ljajic, ishin në mbështetje të të avancuarit Jovetic.

Derbi i 164-rt i Milanos nisi me intensitet të lartë, ndërsa shkëndijën e parë e dha Eder në minutën e 6-të, por goditja e tij me kokë me një veprim akrobatik ishte e gabuar. 2 minuta më pas Brozovic provoi nga një distancë e largët, por Dnarumma reagoi në dy kohë. “San Siro” shpërtheu në minutën e 35-të kur krosimi perfekt i Hondas, gjeti kokën e Aleks, që në dyluftim me Santon, nuk i dha asnjë shans sllovenit Handanovic.

Pjesa e dytë nis me një gabim në Donarumës në largimin e topit, por 16-vjeçari kuqezi arrin të shmangë rrezikun që i kanosej nga Eder. Të kota pretendimet e zikaltërve për 11-metërsh. Mancini vendosi të ndryshonte diçka në fazën sulmuese, me Icardin që mori vendin e Jovetic. Ishte pikërisht sulmuesi argjentinas që fitoi një 11 metërsh në minutën e 69-të, pas ndërhyrjes së Aleks. Goditjen nga pika e bardhë e mori përsipër pikërisht Icardi, por gjuajtja e tij shënjestroi vetëm shtyllën.

Ligji i futbollit, nëse nuk shënon e pëson, u vërtetua pak çaste më pas, kur një harkim perfekt nga Niang, i kthye në asist për Carlos Baccan, që i coi shifrat në 2-0. Interi kapitulloi në minutën e 76-të, kur Handanvonic nuk mund të bënte asgjë në tentativën e dytë të Niang. Në minutën e 81 Handanovic ndërhyri mrekullisht ndaj finalizimit të Bonaventurës, duke e shpëtuar Interin nga një humbje edhe më e thellë. Të shkatërruar psikologjikisht, zikaltërit e patën të pamundur për të reaguar në minutat e mbetura të lojës, aq sa Mihajlovic e nisi festën endë pa ardhur vërshëllima e trefishtë e gjyqtarit për përfunimit e sfidës.ssport

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close