Bota

Obama dëshiron të vizitojë Kubën para se të përfundojë mandatin

obama15Zëdhënësi i Shtëpisë së Bardhë, Josh Earnest, ka deklaruar se Presidenti amerikan, Barack Obama dëshiron të vizitojë Kubën para se të përfundojë mandatin e tij.

Earnest, në pritjen e përditshme për shtypin ndaj pyetjes së një gazetari kubanez se “A do të jetë e mundur që të shikojmë presidentin Obama në Havana para 2016-ës?”, ai iu përgjigj se: “Ka një person i cili shpreson që presidenti Obama të vizitojë veçanërisht Kubën dhe ai person është vetë presidenti Obama”.

Zëdhënësi Earnest, theksoi gjithashtu se Obama do të jetë i kënaqur që do të gjejë mundësinë për të vizituar Kubën dhe veçanërisht kryeqytetin e saj Havana.

SHBA vitin e kaluar vendosi për normalizimin e marrëdhënieve me Kubën, ku më 11 prill pas gjysmë shekulli për herë të parë një Presidenti i SHBA-së kreu një takim ballë për ballë me një president të Kubës.

Obama me 14 prill mori vendimin që të heqë Kubën nga lista e vendeve që mbështesin terrorizmin.

loading...

Artikuj te ngjashem

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close
Close