Sport

Roger Federer arrin fitoren e 1001 në karrierë

federerRoger Federer (N. 2 boteror) është kualifikuar pa shumë mundim për në turin e dytë në Open Australie, duke dominuar ndaj tajvanezit Lu Yen-Hsun, i 47-ti botëror, me tre sete, 6-4, 6-2, 7-5, të hënën në Melburn.
“Ishte një ndeshje e mirë, por dhe e veshtirë”, u shpreh zvicerani.
Kjo është fitorja e 1001 e tij në karrierë. Vetëm amerikanët Ivan Lendl (1071) dhe Jimmy Connors (1253) janë më të mirë se ai.
Federer do të ndeshet në turin tjetër me italianin Simone Bolelli, i 48-ti në botëror.

loading...

Artikuj te ngjashem

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close
Close